Koronavirüs Türkiye’de görüldü

Koronavirüs Türkiye’de görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün Türkiye’de görüldüğünü açıkladı.

  • Kategori : Gündem
  • 11 Mart 2020 Çarşamba
  • 11:19

AVRUPA KAYNAKLI
Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede 6 kıta, 195 ülkeye yayılan koronavirüs, ortaya çıkışından 90 gün sonra Türkiye’de de görüldü. Yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran erkek bir vatandaşta koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu koronavirüs vakasının Avrupa kaynaklı olduğunu belirtti.

DİĞER ÜLKELER BİZİM ALDIĞIMIZ TEDBİRLERİ ALMADI
Gece saat 12 buçuk sularında, canlı yayında açıklama yapan Koca, “Koronavirüsün küresel bir yayılım göstermesine rağmen Türkiye olarak bu süreçte büyük bir başarı gösterdik. Komşu ülkeler ve Avrupa ülkeleri bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. Bizim ise salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı ve kat kat arttı. Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları var. "İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

VİRÜS BULAŞMIŞSA BİLE BU ÇOK SINIRLIDIR
Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır." ifadelerini kullandı.

Gazetekale.com Haber Merkezi
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.