Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor

Kızılırmak’taki kuraklık tehlikesi büyüyor

Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak, bilinçsiz sulama nedeni ile kuraklıkla karşı karşıya. 

  • Kategori : Gündem
  • 13 Eylül 2021 Pazartesi
  • 11:32

ORTALAMA SICAKLIK 9 DERECE YÜKSELDİ
Sivas’ın İmranlı ilçesinde bulunan Kızıldağ’ın 3 bin 25 metre yüksekliğinde doğan ve Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak Nehri,  bilinçsiz sulama nedeniyle kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. 1355 kilometrelik mesafesi ile Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak Nehri ve çevresinde hava sıcaklığının ortalama 9 derece yükseldiği belirtildi. Vatandaşları Kızılırmak’ın geleceği konusunda endişelendiren kuraklık olayının; yağmur ve kar yağışının azalması ve çiftçilerin yaptığı düzensiz sulamalar nedeniyle oluştuğu öne sürüldü.

SU ALTINDA KALAN KÖY ORATAYA ÇIKTI
Kızılırmak’ta su seviyesinin düşmesinin ardından, Sivas’a bağlı Pusat köyünün baraj altında kalan eski yerleşim yerindeki cami minaresi ve bazı ev kalıntıları gün yüzüne çıktı. Yıllardır su seviyesinin altında olan yapıların su üstüne çıkması, kuraklığın boyunu gözler önüne serdi. 


 

kizilirmak (1).jpg kizilirmak (2).jpg kizilirmak (3).jpg

akgnckrst@hotmail.com
Kürşat turan

Bi kusur varsa hep çiftçi zaten dimi. HES lere verilen sular zengini daha zengin etmek için ugraşılan yapılarla hiç bir alakası yok kesin. İrfanlı barajı su seviyesi %18 e düştü denerek çiftçi ye su verilmiyor ama çiftçinin kullandığı suyun 3 katını kullanan HES lere su veriliyor. HES ler para kazansın diye yaz kış demeden su veriliyor ama barajlardaki su lar kontrol edilmiyor. Bu HES zımbırtısı yok iken su seviyesi %40 seviyelerine yaklaşınca hemen çiftçiye su vermeyi bırakıyolardı ama işin ucunda HES olunca %18 e düşene kadar su verildi. Ve hala da veriliyor kimse canını sıkmasın yakında televizyonda bu HES lerin zararını ve nasıl ülkeyi sıkıntıya soktuğunu göreceksiniz


YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.
SIRADAKİ HABERLER

Tümü
Alaaddin Güneşer

Hükümetten doğru adım

Aysun Sertdemir

Bir çocuğun gözyaşları!

Gurbet Lüy

Hepimiz sorumluyuz!

İlyas Şen

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

Kadir Yahşi

Şehr-ül Emin

Emre Kandemir

Başkan mı? Çoban mı?