Kırıkkale’ye mülteci girişi durduruldu

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 16 ilin mülteci alımına kapatılacağını duyurdu.

  • Gündem
  • 25 Şubat 2022
  • 10:35
Kırıkkale’ye mülteci girişi durduruldu

GELEN MÜLTECİLER KAMPLARA ALINACAK
Ülkedeki mülteci sorunları ile ilgili açıklama yapan Çataklı, Suriye’den Türkiye’ye savaş ya da çatışma bölgelerinin dışında ekonomik sebeplerle de gelenlerin olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. Suriye kaynaklı göçlerde doğrudan geçici koruma statüsü verilmeyeceğini belirten Çataklı, göçmenlerin kamplara yerleştirileceğini ve araştırıldıktan sonra geçici koruma statüsü verileceğini söyledi.

SINIR YÜZDE 25
Açıklamalarını devam ettiren Çataklı, Türkiye’de 5 buçuk milyon mülteci olduğunu belirtirken, Türkiye’ göç politikalarına dair yeni bir planlama yapıldığını ifade etti. Çataklı; “Bir mahallede nüfusunun yüzde 25'inden fazla yabancı varsa orayı yabancıların ikametine kapatıyoruz. O mahalleye ikamet için yeni kayıt almayacağız. Bunu mahalle mahalle yaptık. Toplam nüfusun yüzde 25'ini geçtiği için Türkiye'de 781 mahalleyi kayıtlara kapatmış oluyoruz. Şimdi bazı şehirleri de tamamen ikamete kapatmış olduk." dedi.

KAPATILAN İLLER
Mülteciler ile ilgili açıklamasında mültecilere ikametin kapatılacağı illeri de açıklayan Çataklı; “Kapatılan iller üç gruptan oluşuyor. Birincisi geçici korumaya kapatılanlar. İkincisi uluslararası korumaya kapatılanlar. Üçüncüsü ise ikisine birden kapatılanlar var. Geçici koruma kaydına kapatılan iller; Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Yalova. Uluslararası korumaya kapalı iller; Ankara, Antalya, Aydın, Bartın, Bursa, Diyarbakır, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Muğla, Muş, Osmaniye, Rize, Tekirdağ, Tunceli” dedi.


 

 

 

İlginizi Çekebilir

Anneler yavrusuz kalmasın 

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de dezenfeksiyon çalışmaları sürüyor

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de 69 bin 753 araç var 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

69245

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER