Kırıkkale’de verem oranı yüz binde 8 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “Her yıl milyonlarca insanı tehdit eden Tüberküloz (Verem) hastalığı, ölümcül ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi.

  • Sağlık
  • 23 Mart 2022
  • 19:19
Kırıkkale’de verem oranı yüz binde 8 

TÜRKİYE ORTALAMASINA GÖRE DÜŞÜK 
Ağırtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bilinen en eski bulaşıcı hastalıklardan biri olan ve halen dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden Tüberküloz (Verem) hastalığı, ölümcül ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kontrol programları uygulanarak hastaların iyileşmesinin sağlanması, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından son derece hassas ve önemli bir süreçtir. Türkiye'de her yıl 11 bin 700 civarında tüberküloz (TB) hastası kaydedilerek tedavi edilmektedir. Kırıkkale’de ise yıllık tüberküloz (TB) görülme sıklığı Türkiye ortalamasına göre düşük olup yüz binde 8’dir. 


GECE TERLEME BELİRTİLERİ 
“Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu İnsanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Dünyada her yıl 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve her yıl 1,5 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir. Hastaların %70’inde akciğer tüberkülozu varken, %30’unda akciğer dışındaki organlar (Lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek beyin vb.) tutulmuştur. Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi gibi belirtiler görülür.”


YAKLAŞIK YARI YARIYA DÜŞÜŞ OLACAKTIR
“Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikâyetleri yanında ateş de ortaya çıkar. İki üç haftadan uzun süren ve non-spesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınmayan öksürükte verem hastalığından şüphelenmek gerekir. Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürdükleri gibi ilaca dirençli tüberküloza dönüşme ihtimali artacak hem tedavi süresi uzayacak hem tedavi başarısında yaklaşık yarı yarıya düşüş olacaktır.” 


Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Sağlık personellerine UMKE eğitimi 

İlginizi Çekebilir

Sigarayı bırakmak için görev bende kampanyası 

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de verem oranı yüz binde 8 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

26948

İki otomobil çarpıştı! 4 kişi yaralandı 

Kutluca: “Vatandaş borç içinde!”

Mavi Cafe ve Bistro, Yenişehir’de açıldı

Keskin beton santrali hizmette 

Bozkırın tezenesi film oluyor 

Müftü Yaşar: “Camilerimiz çocuklarla daha güzel”

SIRADAKİ HABERLER