Keskin’in göz bebeği Sulu Mağara

Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yer alan Sulu Mağara, turizm açısından ekonomiye önemli katkılar sunuyor. Arzu Bayırı mevkiinde yer alan bölgede yer alan Sulu Mağara, doğal görünümüyle dikkatleri üzerine çekiyor.

  • Kültür Sanat
  • 08 Ağustos 2023
  • 17:17
Keskin’in göz bebeği Sulu Mağara

BİRBİRİNE BAĞLI 3 KATTAN OLUŞUYOR 
Tarihi ve doğal güzelliklerin birçoğuna ev sahipliği yapan Keskin ilçesinde yer alan Sulu Mağara, yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Arzu Bayrı bölgesinde yer alan Sulu Mağara, 
yatay olarak gelişmiş, yarı doğal-yarı yapay, düden konumlu fosil bir mağaradır.  Birbirine bağlı üç kattan meydana gelen mağara, pliyosen rölyef sistemine aittir. Toplam uzunluğu 285 metre olan Sulu Mağarada, yapay kurşun işletmesi oluşmuştur. 

TAŞ DUVARLARLA ÖRTÜLÜDÜR
Gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde yapılmış taş duvarlarla örtülüdür.  Hidrolojik olarak vadoz, zonda yer alan Sulu Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurudur. 'gazetekale.com' Bu suları toplamak için eski dönemlerde derinliği 2 metreyi bulan havuzlar yapılmıştır. Mağara kuru ve sıcak bir havaya sahiptir. Çevre düzenlenmesi yapılarak ziyarete hazır hale getirildi.

BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ MADEN OCAĞI 
Mağaranın doğal kesiminde yer alan doğu yönündeki küplü ve güneydoğu yönündeki alt galeride yakın zamana kadar maden çıkarıldı. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açılan mağaranın en derin noktası 25 metre olup, tavan yüksekliği 1-4 m arasında değerlendirilmektedir. Sulu Mağara “Acil Müdahale Uygulama” işlemleri tamamlanarak 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı
tarafından ziyarete açıldı.

Haber: Ümmügülsüm Tekin (Stajyer)

 


 


İlginizi Çekebilir

Tarla sürerken devasa küp buldu 

İlginizi Çekebilir

Keskin’e devlet hastanesi müjdesi 

İlginizi Çekebilir

Milletvekili Öztürk'ten "üst geçit" açıklaması

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

31938

Orhan Kılıç’tan 71 öğrenciye burs 

Milletvekili Kılıç: "Türkiye’nin Saadet Partisi’ne ihtiyacı var"

Kırıkkalelilere özel konser

Kırıkkale’de 73 bin trafiğe kayıtlı araç var 

Türkyılmaz, Eris varyantı şüphesiyle hastaneye kaldırıldı 

Faili meçhul hırsızlık olayları aydınlatıldı 

SIRADAKİ HABERLER