Kemana aşık üstat Erol Çöke 

Seyit Çevik’in ardından, adından söz ettiren keman ustası. Sayılı kişinin başardığı, keman ile türküleri dost eden, bozlağı keman ile çalan bir üstat.  

  • Kültür Sanat
  • 18 Nisan 2022
  • 11:14
Kemana aşık üstat Erol Çöke 

UNUTULMAYAN SAYISIZ ESERLER 
Kimi zaman çaldığı oyun havaları ile içimizi kıpır kıpır ettiren kimi zamansa bozlaklarla yüreğimizi dağlayıp, uzak diyarlara götüren, Kırıkkale’nin önemli bir değeri Erol Çöke… Bozkır topraklarını türküleriyle renklendiren, adeta kemanına aşık bir üstat. Kemanının tellerine her dokunuşunda alın teri, emek kokan, tarihi ve kültürüyle hemhal olmuş İç Anadolu Bölgesi’ne doğru hayaller kurduran Çöke’nin türküleri halen günümüzde sevenleri tarafından da dinlenmekte.


ÜNLÜLERİN YAPIMCILIĞINI ÜSTLENDİ 
1948 yılında Abdallar diyarı Keskin’de dünyaya gelen Çöke, yörenin kültürünü oldukça benimser ve genç yaşta Türk Halk Müziğine gönül verir. Çöke, yanık sesi ve kemanı adeta dile getirircesine çalışıyla kısa sürede tüm dikkatleri üzerine toplar. Yaşadığı bölgede hızla ünlenen Çöke, en yakın dostu kemanı ile birlikte düğünlere giderek geçimini sağlar. Yıllar böyle sürüp giderken, takvimler nihayet 4 Mart 1987 tarihini gösterir. Erol Çöke bu tarihte adını büyük sanatçıların arasına yazdıracaktır. Çöke, Ferdi Tayfur, Gönül Yazar, Bülent Ersoy ve Zeki Müren gibi ünlü sanatçıların da yapımcılığını üstlenen Uzelli Müzik ile birlikte albüm anlaşması yapar. Çöke’nin ‘Getir Berber’ isimli albümü artık müzik piyasasının içinde en iyilere rakiptir. 


KOPAMADIĞI ABDALLIK KÜLTÜRÜ
Çöke o tarihten sonra birçok farklı müzik şirketi ile çalışır, birbirinden güzel onlarca albüm çıkarır. Çöke’nin gönlünün bir tarafı ise Abdallık kültürü için atmaktadır. Çöke, onca albüm çalışmasının yanı sıra düğünlerden de bir türlü vazgeçemez. Düğünlere gider, şarkılar, türküler söyler ve kültürünü yaşatmak için elinden geleni yapar. Çöke artık keman deyince ilk aklan gelen üstatlardan biri haline gelmiştir. Çöke, bozlak türkülerini kendine has çaldığı keman ile renklendirir.


BİR AİLENİN KADERİ TRAFİK KAZALARI
Yine o kopamadığı düğün eğlencelerinden birinden dönerken ailesinin yakasına yapışmış, adeta Çöke ailesinin kaderi olan trafik kazasından kaçamaz. Tarihler tam 22 yıl önceyi gösterirken, 2000 yılında trafik canavarı Erol Çöke’nin karşısına çıkar ve Çöke bu kaza sonucunda hayata gözlerini yumar. Kemanlar susar, bozlaklar ağlar. Çok sevdiği toprağı, kopamadığı memleketi Keskin’de sonsuzluğa uğurlanır. Çöke ailesinin peşini bırakmayan trafik canavarı Erdoğan Çöke’den sonra Erol Çöke’yi de aramızdan alır. Adeta ailenin kaderi haline gelen trafik kazaları, Erol Çöke’nin ardından da ailenin peşini bırakmaz önce Vedat Çöke’yi daha sonra ise Haydar Çöke’nin hayatlarını sonlandırır.


Haber: Burak Çalışkan 

İlginizi Çekebilir

Kemanın notasız ustası: Seyit Çevik

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

23091

İki otomobil çarpıştı! 4 kişi yaralandı 

Kutluca: “Vatandaş borç içinde!”

Mavi Cafe ve Bistro, Yenişehir’de açıldı

Keskin beton santrali hizmette 

Bozkırın tezenesi film oluyor 

Müftü Yaşar: “Camilerimiz çocuklarla daha güzel”

SIRADAKİ HABERLER