Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat

Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, kış aylarında yaşanan soba zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

  • Kategori : Gündem
  • 08 Aralık 2018 Cumartesi
  • 11:08

ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, vatandaşları telafisi olmayan sonuçların olmaması için uyarıda bulundu. Tiftikçi “Ülkemizde yaşanan soba zehirlenmeleri en sık görülen karbonmonoksit gazı zehirlenmesidir. Bu nedenle halkımızın bu konuda bilgilendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir” dedi.  Karbonmonoksit zehirlenmelerinin yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu ortaya çıktığını ifade eden Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Didem Daymaz, Karbonmonoksit gazının; kokusuz, tatsız, tahriş edici olmayan, yanıcı bir gaz olduğunu söyledi.

GÖRME KAYBI, UNUTKANLIK, BULANTI

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Didem Daymaz “Odun, kömür, egzoz gazları ve doğalgaz gibi yakıtların dumanlarında bulunur. Genellikle soba zehirlenmesi ve banyo zehirlenmeleri olarak bilinir. Kötü baca sistemleri, yangınlar, kapalı garajlar, hava dolaşımının olmadığı yerler, fırtınalı hava koşullan karbonmonoksit oluşumunu sağlar. Baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, bulantı, kusma, kalp ritmi bozukluğu, bayılma, uyuşma, solunum güçlüğü gibi belirtiler zehirlenmenin işaretidir. ” şeklinde konuştu.

DÜZENLİ BAKIMI YAPILMALIDIR

Zehirlenmeden korunmak için yapılması gerekenleri de sıralayan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Didem Daymaz ” Zehirlenme olduğunda en önemli şey hastanın zehirlendiği ortamdan dışarı çıkarılarak organlara oksijen sağlanması çok önemlidir. Evinizde kullandığınız tüm ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl düzenli olarak bakım ve temizliğinin yaptırılması gerekir. Zehirlenmeye neden olan yakıt ile ısınma yapılan yerlerde ısıtma araçlarının bacaya bağlantısının yapılması gerekir. Fırtınalı hava koşullarında yatarken sobaya fazla yakıt atılmaması veya sobanın tamamen kapatılması gibi önlemler alınmalıdır. Bu tür zehirlenme durumlarında hemen 112 acil çağırı merkezi aranmalıdır” dedi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.