Karabacak: “Öğretmenlik meslek kanunu daha kapsayıcı olmalı

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak, ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı’ hakkında açıklamalarda bulundu. Karabacak, “ Amacımız kanunun daha kapsayıcı ve bütün aşamaları içine alan bir düzenleme haline getirilmesidir” dedi. 

  • Gündem
  • 20 Ocak 2023
  • 15:13
Karabacak: “Öğretmenlik meslek kanunu daha kapsayıcı olmalı


GEREKLİ ADIMLAR ATILMALIDIR 
Karabacak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bilindiği gibi Öğretmenlik Meslek Kanunu, 14 Şubat 2022 tarihinde yasalaşmış, o günden bugüne çeşitli tartışmaların odağında yer almıştır. Elbette bu kanun, öğretmenlik mesleği için bir ihtiyaçtı. İlk gündeme geldiği 23 Ekim 2018 tarihinden beri Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içeriğinin adına yakışır şekilde doldurulması ve zenginleştirilmesi yönünde her türlü adımı atan, içeriğinde neler olması gerektiğini masaya yatıran ve meşru zeminde mücadelesini ortaya koyan sendikamız, sadece öğretmenlerin hak ve menfaatlerini koruyan ve gözeten bir yaklaşım içinde olmuştur. Bunun yanı sıra teklifin TBMM’ye sunulmasıyla birlikte de sendikamız yine komisyon ve genel kurul aşamasında bizzat yer almıştır.”
 
AYRIMLAR ORTADAN KALDIRILMALI 
“Hiç şüphesiz, 1 milyonu aşkın öğretmenin bulunduğu ülkemizde öğretmenlerin geleceğine yatırım yapan bir kanunun varlığı büyük bir kazançtır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bugün Türk eğitim-öğretim hayatında yer almasıson derece önemli ve kıymetlidir.  Ancak; bu kadar uzun süredir beklenen, özlemi duyulan bu kanunun arazlı ve eksik yönleri de mevcuttur. Kariyer basamaklarında hizmet yılının esas alınmaması, yönetici atamalarında adil bir sistemin ihdas edilmemesi, öğretmenlerin muhatap olduğu mevzuat ve süreçlerin tek çatı altında toplanmaması, kadrolu-sözleşmeli öğretmen ayrımının kaldırılmaması gibi birçok hususta eksiklikleri barındıran kanun, günün koşullarına ve ihtiyaca göre revize edilmeye muhtaçtır. Nitekim, bir kısım siyasiler ve MEB yetkililerince de süreç içerisinde kanuna dair iyileştirmeler yapılacağına yönelik söylemler kamuoyuna yansımıştır. 

ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMELERİ
“Bu noktada sorumlu sendikacılığı ilke edinen Türk Eğitim-Sen, bugün de Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalıştay düzenleyerek, komisyonlar oluşturmak suretiyle; Öğretmen yetiştirme, öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri, hizmet içi eğitimi. Kariyer basamaklarında uzman ve başöğretmen unvanlarının sınava dayalı değil, hizmet yılı esas alınarak verilmesi. Ehliyet ve liyakat sahibi yöneticilerin iş başına getirilmesi, 
Atama ve görevde yükselmelerde objektif ve adil bir sistemin inşası. Öğretmenlerin mali, özlük ve sosyal hakları, ek ders ücretleri, uzman/başöğretmen tazminatının emekliliğe sayılması.”

GÖRÜŞ VE TEKLİFLER HAZIRLANACAK
“10 yılını doldurmamış öğretmenlerin ekonomik koşullarının iyileştirilmesi. Şeffaf bir ödül sisteminin getirilmesi, Öğretmenlerin maruz kaldığı şiddet ve mobbinge karşı tedbir alınması
gibi birçok konuyu yakın plana alacaktır. Çalıştayda tekliflerimizi hazırlayarak, paydaşlarımıza sunacağız.  20-23 Ocak 2023 tarihleri arasında 81 ilden öğretmen, okul idarecisi, özel kurum temsilcisi, akademisyenler, bürokratlar, bakanlık müfettişleri, eğitim yöneticileri ve uzman yaklaşık 200 eğitimcinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, el birliğiyle kanunun muhtevasına ivme kazandıracak görüş ve teklifler hazırlanacak; oluşturulan raporlar ise Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları, kanun koyucular ve siyasi parti temsilcileri ile paylaşılacaktır. Amacımız kanunun daha kapsayıcı ve bütün aşamaları içine alan bir düzenleme haline getirilmesidir” dedi. 

Haber: Burak Çalışkan 

İlginizi Çekebilir

Karabacak: “Çanakkale geçilmedi, asla geçilemeyecek!”

İlginizi Çekebilir

Karabacak: “Öğretmenlik meslek kanunu daha kapsayıcı olmalı

İlginizi Çekebilir

Okulların ihtiyaçları tek tek tespit edilmeli 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

83017

Çiftçi: “Kadınların sesi olacağız”

3. Lig Basketbol maçları başlıyor

Yüksek Hızlı Tren seferleri için geri sayım 

Kurnaz’dan Kırıkkale’ye dünya şampiyonluğu hediyesi 

Taşkın: “Bütün mücadelemiz Kırıkkale için olacak”

Park halindeki dolmuş ve traktör yandı

SIRADAKİ HABERLER