Kanun teklifi hazırlanıyor! Korsan haberciliğe son!

Kanun teklifi hazırlanıyor! Korsan haberciliğe son!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, kayıt dışı faaliyet gösteren haber sitelerine karşı bir kanun teklifi sunmaya hazırlandığını açıkladı. Bu haber sitelerinin gerçek dışı haberlerle insanların itibarını zedelediğini ve mağdur ettiğini belirten Öztürk, "Kayıt dışı faaliyet gösteren internet haber sitelerinin yarattığı mağduriyet son bulacak." dedi. 

  • Kategori : Gündem
  • 07 Mart 2021 Pazar
  • 20:01

"HER ALANDA MAĞDURİYET VE ŞİKAYET GETİRMEKTEDİR"
MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; yalan ve çalıntı haberlerle vatandaşları mağdur eden ve kayıt dışı faliyet gösteren internet haber sitelerine karşı bir kanun teklifi sunmaya hazırlandığını belirtti. MHP'li Öztürk, yakında TBMM'ye sunulacak olan kanun teklifi ile birlikte haberciliğin yasal bir zemine oturtulmasını hedeflendiğini ifade etti. Kayıt dışı haber sitelerinin, çalıntı haberle insanları mağdur etmelerinin yanı sıra, devlete vergi ödemeden kazanç da elde ettiklerini belirten Öztürk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Teknolojinin inanılmaz bir hızla ilerlediği günümüzde, teknolojiden yararlanan vatandaşlarımız zamandan tasarruf etmekte, bilgiye, hizmete ve ürüne kolaylıkla ulaşabilmektir. Ancak bu baş döndürücü ilerleme, hemen hemen her alanda mağduriyetler ve şikâyetler de getirmektedir. Bilindiği üzere yakın zamanda, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kanun teklifi ve güçlü desteğiyle, aynı kapsamdaki sosyal medya kuruluşları için çıkarılan çok önemli bir kanunla, bu kuruluşlara dair önemli değişiklikler ve sorumluluklar hayata geçirilmiştir." dedi.


"MANTAR GİBİ ÇOĞALIYORLAR"
Söz konusu haber sitelerinin mantar gibi çoğaldığını belirten Milletvekili Öztürk, "Uzun zamandır internet ortamında yaşanan bir başka mağduriyet konusu da kayıt dışı faaliyette bulunan sözde haber siteleridir. Sayfalarında künyesi bile bulunmayan, bulunsa dâhi gerçek olmayan bilgilerle vatandaşlarımızın yanıltıldığı bu siteler mantar gibi çoğalmaktadır. Gerçek anlamda faaliyet gösteren, devlete vergisini ödeyen kurumsal haber sitelerinden veya haber ajanslarından, hiçbir telif ödemeden haberleri kopyalayıp kendi kayıt dışı haber sitelerinde yayınlayarak faaliyetlerini yürüten bu siteler potansiyel sorunların da habercisidir." dedi.


"ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR"
Bu haber sitelerinin yalan haber için açıldığını dile getiren Öztürk; "Sahte diyebileceğimiz bu haber siteleri, hedef kitlelerindeki vatandaşları, siyasetçileri, girişimcileri gerçekdışı haberlerle ve "itibar suikastlarıyla" mağdur edebilmekte; "Müdahaleli" anketlerle de mevcut ve potansiyel siyasetçilere yönelik algı oluşturmaya çalışmaktadırlar. Günümüzde sansasyonel bir haberle milyonlarca beğeni alan bir haber sitesinin yerinde bir anda yeller esebilmektedir. Zira bu site, bir tek ve muhtemelen yalan bir haber için açılmış, görevini de tamamlamıştır!" dedi.


"TERÖR ÖRGÜTLERİNİN PROPAGANDA ALANI"
Ayrıca kayıt dışı haber sitelerinin, terör örgütlerinin propaganda alanı olduğunu belirten MHP'li Öztürk; "Benzeri örneklerin yanı sıra, terör örgütlerinin de rahatlıkla propaganda alanı oluşturabildikleri internet haberciliğinin yasal bir zemine oturtulması ivedi ve elzemdir. Nitekim bu düzenleme sayesinde herkes “Çamur at, izi kalsın” saçmalığından korunacaktır. Herhangi bir yasal sorumluluğu olmayan haber siteleri pimi çekilmiş bir el bombasından farksızdır. Ayrıca kayıt dışı ekonomik faaliyet sürdüren bu tür sitelerin kazançlarının kayıt altına alınması ve vergilendirilmesi sağlanarak haksız kazancın da önüne geçilmiş olacaktır. Üzerinde uzun zamandır çalıştığımız bu önemli konuyla ilgili yasal düzenlemenin sonuna geliyoruz. Yakın zamanda TBMM Başkanlığına sunacağımız kanun teklifiyle, kayıt dışı faaliyet gösteren internet haber sitelerinin yarattığı mağduriyet son bulacaktır." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.