Kalp sağlığınızı koruyun 

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İbrahim Halil İnanç,  ‘29 Eylül Dünya Kalp Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. İnanç, “Kalbimiz oldukça önemsenmesi gereken ancak bir o kadar ihmal ettiğimiz organımızdır” dedi.

  • Sağlık
  • 29 Eylül 2022
  • 12:36
Kalp sağlığınızı koruyun 

ÖLÜM RİSKİNİ BELİRGİN BİR ŞEKİLDE AZALTMAKTA
İnanç, “Dünya da maalesef önlenebilir birçok sebebe bağlı olarak insanlar kalp hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor. Kalbimize bakmak ve egzersizi hayatımızın önemli bir rutini haline getirmek vücudumuz ve kalbimiz için yapacağımız en önemli çalışmadır. Egzersiz kilo verdirici etkisinin yanı sıra kan basıncını, kan şekerini, kolesterol değerlerini düzenler ve kalp hastalıklarından ölüm riskini belirgin bir şekilde azaltmaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra belirli aralıklarla kan şekeri, kolesterol değeri, tansiyon ölçtürmek ileri yaşlarda yaşanacak sorunları erken belirlemede önemli rol almakta, ailede çok erken yaşlarda kalp krizi öyküsü mevcut ise de bu testleri 40 yaşından önce de yaptırmanın yaşam kalitesi açısından önemli olacağı bilinmektedir.”

İLAÇLARINIZI AKSATMAYIN 
“Beslenme alışkanlıkları olarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi kalp açısından verimli olurken, kırmızı eti haftada bir, balıketini ise istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Tek öğünde aşırı beslenmekten kaçınılmalı, az ve sık beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Doktorunuzun size önerdiği ilaçları aksatmamaya dikkat etmeli ve sigaradan uzak yaşamaya devam edilmelidir. Bilinmelidir ki, sigara kalp ve beyin damarlarında tıkanmaya nende olarak kalp krizi ve ölümlerin en önemli nedenidir. Bu duygularla tüm hastalarımızın dünya kalp gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Haber: Burak Çalışkan

İlginizi Çekebilir

Cinayet şüphelisi tutuklandı

İlginizi Çekebilir

Arı sokması sonucu hayatını kaybetti

İlginizi Çekebilir

Kalp sağlığınızı koruyun 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

11812

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Cipsin içerisinden fare çıktı!

Unutulmaz şarkıların sanatçısı Ertan Erşan

Aslan: “Kırıkkale Üniversitesi hedeflerine başarıyla ilerliyor”

Hafızlık Kuran Kursu’nun yüzde 90’ı tamam 

İç Anadolu’nun en kapsamlı Bilim Merkezi, Kırıkkale’de 

SIRADAKİ HABERLER