Kadın şiddetini kınıyoruz!

Kadın şiddetini kınıyoruz!

​​​​​​​Kırıkkale Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Tuğçe Günel, kadın cinayetlerine yönelik açıklamalarda bulundu. 

  • Kategori : Gündem
  • 14 Şubat 2019 Perşembe
  • 17:28

Kırıkkale Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Tuğçe Günel, kadın cinayetlerine yönelik açıklamalarda bulundu. 

AV. GÜNEL: “SESİNİ DUYURAMAYAN, İMDADINA YETİŞİLEMEYEN, KORKAN PAYLAŞAMAYAN YÜZLERCE ÇOCUK VE KADIN VAR BU TOPLUMDA”

Günel, “Cinayete, tecavüze maruz kalan kadının hayat tarzını, giyimini konuşuyoruz. Koruyamıyoruz, en kötüsü susuyoruz. Hâlbuki hepimizin annesi, kız kardeşi, eşi, kızı ve başka sevdikleri var. Neden suskunuz?” dedi.

BAŞSAĞLIĞI VE METANET DİLİYORUZ

Günel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Telaffuzu bile bize ağır gelen bir vahşetle 55 yaşındaki Feride Ercan ve 34 yaşındaki Sibel Gökbulut Kırıkkale'de tek yaşamakta iken hunharca katledilmişlerdir. Yakınlarına başsağlığı ve metanet diliyoruz. Cinayetleri nefretle lanetliyoruz. Ne yazık ki kaderi Özgecanlar, Ferideler ile benzer yüzlerce Feride Ercan, Sibel Gökbulut, Özgecan Aslan var. Sesini duyuramayan, imdadına yetişilemeyen, korkan paylaşamayan yüzlerce çocuk ve kadın var bu toplumda.”

ONLARI KORUYAMIYORUZ

“Suçlu kim? Suçlu hepimiz değil miyiz? Cinayetleri görmezden geliyoruz, Tecavüzü görmezden geliyoruz, suçluyoruz, ölmüşse kurtuldu bile diyoruz. Tecavüze uğrayan kadını intihara sürüklüyoruz. Cinayete, Tecavüze maruz kalan kadının hayat tarzını, giyimini konuşuyoruz. Koruyamıyoruz. En kötüsü susuyoruz. Hâlbuki hepimizin annesi, kız kardeşi, eşi, kızı ve başka sevdikleri var. Neden suskunuz?”

BUNLARA ÖNLEM ALMALIYIZ

“İnşallah benim başıma gelmez demeyin. Bu sadece bir temenni olur bunu bilelim. İçimizde hasta ruhlu insanların gezdiğini toplumun her kesiminden eğitimli eğitimsiz olduğuna bakılmaksızın her meslek alanından çıkabildiklerini, çoğu zaman kendilerinin gizlediklerini ve fırsat buldukları takdirde yeni mağdurlar ve mağdur aileleri yaratacaklarını bilin. Susarsak ve önlem almazsak daha yüzlerce kadın cinayete kurban gidecektir.”

TOPLUMUN MÜCADELESİNİ GEREKTİRMEKTE

“Feridelerin, Sibellerin, özgecanların katledilmesiyle birlikte şu an çocukları tek yaşayan, lisede üniversitede kızları okuyan tüm aileler çocukları için endişeye düştüler. Bu hastalıklı ruhlar topluma unutulamayacak travmalar yaşatıyorlar. Bu tek kelimeyle vahşettir. Kırıkkale ne yazık ki "Çocuk istismarında, kadına karşı şiddet suçlarında" Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Bir yerden başlamalıyız. Bunlar sadece devletin resmi kurumlarının mücadelesiyle halledilebilecek bir vakıa olmayıp tüm toplumun mücadelesini gerektirmektedir.”

TÜM EYLEMLERİN KARŞISINDA OLUP KINIYORUZ

“Maalesef Kadın Cinayetleri haberleri magazinleştiriliyor, katil erkekleri mazur gösterecek biçimde haberleştiriliyor, kadınlara yönelik şiddet ve cinayet meşrulaştırılıyor. Kadın Cinayetlerinde haksız tahrik indirimi uygulamasına son verilmelidir. Kadınlara yönelik her türlü şiddet, baskı ve ayrımcılığın önüne geçmek ve kadınların yaşam hakkını garanti altına almak için gerekli tüm adımlar atılmalıdır.  Kırıkkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak kadına karşı yapılan tüm eylemlerin karşısında olup kınıyoruz.”

KAYNAK: İL GAZETESİ

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.