Kadın girişimciler günü

Kadın girişimciler günü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanları ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Üyeleri, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde biraraya geldi. 

  • Kategori :
  • 21 Kasım 2019 Perşembe
  • 16:39

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanları ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Üyeleri, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde biraraya geldi. 

Toplantıya Kırıkkale’den İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Suna Arpaçay Özer de katıldı. TOBB İkiz Kulelerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı toplantıda konuşan Birlik Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğu, 81 ilden gelen kadın girişimcilerden kendi şehirlerindeki genç kızlara rol model olmalarını ve onları girişimciliğe teşvik etmelerini istedi. 

TEK KANATLA UÇULMAZ
Zenginleşmek ve istihdam sorununu çözmek için girişimci sayısını artırmak gerektiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Kadın ve erkek bir kuşun iki kanadı gibidir. Tek kanatla uçulmaz. Dünya kadın girişimcileri sıralamasında ilk 20 ülke arasında biz de olmalıyız. Kendi başarı hikâyenizi anlatın ve genç kızlarımıza umut olun. Onları girişimci olmaya yönlendirin” dedi. Bakan Pekcan’ın kendi camiaları içerisinden çıkan önemli bir değer olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, özellikle kadın girişimciliğinin gelişmesi ve yaygınlaşması konusundaki çabaları için Bakan Ruhsar Pekcan’a teşekkür etti. Türkiye’de Kadın Girişimcilerinin öneminin daha iyi anlaşılması için gereken her şeyin yapılacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu yıldan itibaren her yık 19 Kasım tarihinin Kadın Girişimciler Günü olarak kutlanacağını belirterek 81 ilden gelen kadın girişimcilere günün anısına karanfil verdi. 

KADIN GİRİŞİMCİ SAYISINI 2 KATINA ÇIKARACAĞIZ
Tek dertlerinin girişimci sayısını arttırarak, ülkenin ve milletin zenginliğini, refahını arttırmak olduğuna değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak istiyoruz. Burada da en büyük avantajımız, umudumuz kadınlar. Ben bunu yaşayarak gördüğüm için bütün samimiyetimle ifade ediyorum. Kadınlar iş hayatında da, sosyal hayatta da, imkân sağlandığı takdirde erkeklerden daha başarılı. Girişimcilik konusunda ihmal ettiğimiz bu alanı, 2007 yılında TOBB Kadın Girişimciler Kurulunu kurarak doldurmaya başladık. Allah’a şükür başarılı da olduk. Biz bu işe başladığımızda yüzde 6 olan kadın girişimci oranımız, yüzde 9’a çıktı. Artık bu yapı kurumsallaşmasını tamamladı. Türkiye’de ve dünyadaki Oda camiasında bir marka haline geldi. Bu yapıyı örnek alan farklı ülkelerde, Oda camiaları altında kadın girişimci kurulları kurulmaya başlandı. Yani artık bu yapı sadece ülkemizin değil, aynı zamanda bölgemizin de zenginleşmesine hizmet ediyor. İnşallah bundan sonra çok daha hızlı ilerleyeceğiz. Sabahki toplantıda bütün il kurulu başkanlarımız bir söz verdi. Önümüzdeki dönemde, her ilde kadın girişimci sayımızı iki katına çıkaracağız.”

kadin girisimciler gunu.png

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.