İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘10 Eylül İntiharı Önleme Günü’ mesajı 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, ‘10 Eylül İntiharı Önleme Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İl Sağlık Müdürlüğü, yayımladığı mesajda, dünya genelinde her 40 saniyede 1 kişinin intihar ettiğini belirtti. 

  • Sağlık
  • 10 Eylül 2021
  • 16:16
İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘10 Eylül İntiharı Önleme Günü’ mesajı 

HER 40 SANİYEDE 1 İNTİHAR
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 10 Eylül İntiharı Önleme Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi; “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde her yıl ortalama 800 bin kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir. Ölümle sonuçlanan her intihar için 25 kişi intihar girişiminde bulunur ve çok daha fazla kişinin de intiharla ilgili ciddi düşünceleri olduğu bilinmektedir. Kaybedilen her hayat birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil etmektedir. Her bir intihar yaklaşık 135 kişinin bu durumdan yoğun bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu durum, tüm dünyada her yıl intihar davranışı ile derinden etkilenen 108 milyon insana denk gelmektedir.”

İNTİHARIN ÖNLENMESİNDE KİLİT OYUNCU SİZSİNİZ!
“Toplumun bir üyesi olarak, çocuk olarak, ebeveyn olarak, arkadaş olarak, meslektaş olarak veya komşu olarak kişilerin hayatında bir fark yaratabilirsiniz. İntihar davranışını önlemek için her gün yapabileceğiniz birçok şey var. Örneğin her fırsatta konuyla ilgili farkındalığı arttırabilir, intihar nedenleri ve intihar amaçlı uyarı işaretleri hakkında kendinizi ve başkalarını eğitebilir, çevrenizde sıkıntı yaşayanlara şefkat gösterebilir, yine kendi çevrenizdeki kişilerin intihar, intihar davranışı ve ruhsal sağlık sorunları ile ilgili ön yargılarını onlara fark ettirebilir, kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.”

 KİŞİ İLE KONUŞMAKTAN KORKMAYIN!
“İntiharın işaretlerini ve intihar hakkındaki gerçekleri bilmek intiharı önlemede işimize yaramaktadır. Eğer tanıdığınız bir kişi; ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa, internetten veya çevresinden silah, ilaç vs. gibi intihar araçlarını araştırıyorsa, değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa, kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa, başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa, umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa, sonuçlarını hesap etmeden canını tehlikeye atıyorsa, alkol ya da madde kullanımında artış varsa intihar riski taşıyor olabilir. Eğer bir kişinin intihar düşüncesi olduğuna inanıyorsanız bunu kişiyle konuşmaktan korkmayın. Yargılamadan, sevecen ve basit bir biçimde kendine zarar verme düşüncesi olup olmadığını sorun. İntihar girişiminde bulunmuş kişiler genellikle ölmek istemediklerini bunun yerine birinin kendilerine müdahalede bulunup onları durdurmasını istediklerini belirtirler. Çoğu, umutsuzluklarını hisseden ve onlara iyi olup olmadığını soran birilerini aradığını söyler. Nazik bir söz söylemek ve yargılamadan dinlemek fark yaratabilir.”

 BİR ARAYA GELMEK İNTİHARI ÖNLEMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.
“İntiharı önleme çalışmaları önemlidir ve işe yaramaktadır. Bu çalışmaların sürdürülebilir olması etkisini artırabilir. İntiharı önleme çalışmaları sadece sıkıntıdaki kişileri değil, o kişinin sevdiklerini, içinde bulunduğu çevreyi ve bir bütün olarak toplumu etkileyebilir. İntiharı önlemek birçok kişinin çabasını gerektirir. Aile, arkadaş, iş arkadaşları, topluluk üyeleri, eğitimciler, dini liderler, sağlık profesyonelleri, politik yetkililer ve hükümetler bu çalışmaların içinde yer alır. İntiharı önleme çalışmaları, birey, sistem ve topluluklar düzeyinde çalışmaları kapsayan bütünleştirici stratejiler gerektirir. Araştırmalar, intiharı önleme çabalarının çok boyutlu ve çoklu müdahaleler içermeleri halinde çok daha etkili olacağını göstermektedir.”

TÜRKİYE’DE İNTİHAR ORANI 
Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye’de yaşanan intihar vakaları ile ilgili bir istatistik hazırladı. En son 2018 yılında hazırlanan verilere göre, bir yılda Türkiye’de toplam 3 bin 161 kişi intihar etti. İntihar edenlerin yüzde 75,6’sını erkekler oluştururken, yüzde 24,4’ünü ise kadınlar oluşturdu.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

18128

Erduran: “Üyelerimizi asla mağdur etmeyeceğiz"

Karabacak: “Çalışanlara düşük promosyon vermeyin!”

15 bin dönüm araziye lojistik merkezi

Özgü ve Gümüş ailelerinin mutlu günü 

Giyilmeyen kıyafetler çöpe değil, kumbaraya

Kırıkkale’nin lezzeti Bolu’da tanıtıldı

SIRADAKİ HABERLER