Her yıl 400 bin kişi astıma yenik düşüyor!

İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘3 Mayıs Dünya Astım Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ‘ne göre tüm dünyada 339 milyon kişinin astımı olduğu tahmin edilmektedir ve dünyada her yıl 400 binden fazla astıma bağlı ölüm olduğu bilinmektedir” dedi.

  • Sağlık
  • 30 Nisan 2022
  • 12:33
Her yıl 400 bin kişi astıma yenik düşüyor!

GÖĞÜSTE BASKI VE ÖKSÜRÜK 
Ağırtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Astım, akciğer içi hava yollarında mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının daralması sonucu ortaya çıkan müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Astım tekrarlayan ve ataklar halinde gelen nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyanın hiç bir yerinde astımı tamamen ortadan kaldıran bir ilaç tedavisi yoktur. Astım tedavisinin amacı hastalığın şikayetlerinin kontrol altına alınması ve hastanın yaşamını normale en yakın şekilde devam ettirilmesidir. Uygun ilaç tedavisinin verilmesi ve astım tetikleyicilerinden uzak durulması ile astım belirtileri kontrol altına alınabilmektedir. 


KISITLANMA OLMADAN DEVAM EDEBİLİRLER
“Astım tedavisi ulusal ve uluslararası uzmanların katılımıyla hazırlanan ve her yıl yenilenen rehberdeki önerilere göre yapılmaktadır. Uluslararası ve ulusal astım rehberindeki en önemli yenilik nefes açıcı (kurtarıcı) ilaçların astım tedavisinde artık tek başına kullanılması yerine mutlaka asıl tedavi edici ilaç olan inhaler kortizon ile birlikte alınması önerisidir. Tedaviyle astımlıların önemli bir kısmı iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile ilgili herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler.”


MUTLAKA HASTALARA GÖSTERİLMELİDİR
“Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Astım tedavisi için kullanılan inhalasyon cihazlarının pek çok farklı şekli vardır. Bu cihazların (İnhalerler) doğru kullanılması tedavinin etkin yapılabilmesi için çok önemlidir. Tedaviye başlanırken bu inhaler cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir. Her kontrolde hastanın ilaç kullanımına bakılarak, doğrulanmalı veya hatalar düzeltilmelidir.


KATKI SAĞLANMAYA ÇALIŞILMIŞTIR
“Astım kontrolünü güçleştiren etkenler; ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmaması ve bunun yanında solunum yolu enfeksiyonları, allerjenler, sigara dumanı ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir. “Doğru teknikle inhaler cihaz kullanımı ve tedaviye uyum, astım da iyi kontrolü sağlar” teması ile konuya vurgu yaparak, inhaler cihaz videolarımızı paylaşarak, hekimler ve hastaların astım kontrolünde başarıya ulaşmasına katkı sağlanmaya çalışılmıştır” dedi.


Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Ağırtaş: “Anne sütü, bebekleri enfeksiyonlara karşı korur”

İlginizi Çekebilir

Kaletepe Mahallesi’ne 112 istasyonu açıldı 

İlginizi Çekebilir

Ağırtaş: “Sağlığınız için günlük 30 dakika yürüyün”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

71234

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Cipsin içerisinden fare çıktı!

Unutulmaz şarkıların sanatçısı Ertan Erşan

Aslan: “Kırıkkale Üniversitesi hedeflerine başarıyla ilerliyor”

Hafızlık Kuran Kursu’nun yüzde 90’ı tamam 

İç Anadolu’nun en kapsamlı Bilim Merkezi, Kırıkkale’de 

SIRADAKİ HABERLER