Hastaların tedavi süreci, manevi hizmetle destekleniyor

Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında hastaların morali manevi destekle yükseliyor.

  • Gündem
  • 30 Aralık 2021
  • 14:52
Hastaların tedavi süreci, manevi hizmetle destekleniyor


KIRIKKALE (AA) - Protokol çerçevesinde Kırıkkale Müftülüğünce Yüksek İhtisas Hastanesine görevlendirilen din görevlisi, yatan hastaların tıbbi tedavisini desteklemek amacıyla manevi destek sağlıyor. Hasta yakınları ve sağlık çalışanları da hastanede oluşturulan Manevi Destek Birimi'ne gelerek, görevliden dini sorularına cevap alabiliyor. Manevi destek uzmanı Halil Bahçepınar, AA muhabirine, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereği hastaneye görevlendirildiğini söyledi.


“HASTALARIMIZIN SORULARINI CEVAPLANDIRIYORUZ”
Haftanın 4 günü hastanede görev yaptığını anlatan Bahçepınar, şunları kaydetti: "Sağlık çalışanları öncelikle hastalarımıza hastanede manevi destek hizmetinin olduğunu söylüyor. Biz de hastaların talebi üzerine onlarla görüşüyoruz. Genelde yatan hastalarımız ve özellikle yanında refakatçisi olmayan hastalara gidiyoruz. Hal ve hatırlarını soruyoruz, hastalık sürecini daha iyi atlatmalarını sağlamak amacıyla moral ve motivasyon veriyoruz. Konuşmalar genelde spontane gelişiyor ama manevi danışmanlıkla ilgili bilgiler aktarıyoruz. Hastalarımızın dini soruları oluyor, onları cevaplandırıyoruz."

“PERSONELİMİZ BİZİ BAĞRINA BASTI”
Bahçepınar, hastaların yanı sıra yakınları ve hastane personeline de hem manevi destek hem de olursa sorularına da cevap vermeye çalıştıklarını dile getirdi. Düzenli olarak birim, servis ve hastane personeline yönelik ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Bahçepınar, "Personelle tanışma fırsatı buluyoruz, dini sorularına cevap veriyoruz. Gayet güzel ve olumlu bir şekilde bu sürece devam ediyoruz. Geri dönüşler çok olumlu. Şu anda Kovid-19 sürecinde olduğumuz için bir ara hastanede yatan hasta sayısı ciddi düzeydeydi. O dönemlerde Kovid-19 hastaları bizleri istediler ve manevi destek talep ettiler. Onların o süreci daha iyi atlatması adına dini argümanlarla kendilerini rahatlatmaya çalıştık. Tedavi sürecini tamamlayıp, evine dönen hastalarımız telefonla arayarak o süreçte çok yardımcı olduğumuzu beyan ettiler." diye konuştu. Bahçepınar, yaklaşık bir yıldır hastanede görev yaptığını anlatarak, "Buradaki amaç, Peygamber efendimizin sünnetinden, Kur'an-ı Kerim ayetlerinden aldığımız referanslarla hastalarımızın dini soruları olursa onları cevaplandırmak, moral ve motivasyon vermek, hastalık sürecini kısa zamanda güzel bir şekilde atlatmalarını sağlamak. Gayet güzel işliyor. Tabiri caizse hastane personelimiz de bizi bağrına bastı." dedi. 
 

İlginizi Çekebilir

İBB Başkanı İmamoğlu, Kırıkkale'de partililere buluştu

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale'de caddelerdeki çiçeklere zarar veren kişi yakalandı

İlginizi Çekebilir

İnşaat maliyetleri artış gösterdi 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

10166

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER