Hacı Taşan türküleri plaklarda yaşatılacak 

Abdallık kültürünün miras temsilcilerinden olan merhum Hacı Taşan’ın eserleri, Kırıkkale Valiliği’nin himayelerinde Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan plaklarla yaşatılacak. Aynı zamanda şehrin taşınmak kültür varlıkları envanterinin yer aldığı kitapta da, kültürel, tarihi ve turizm alanındaki zenginliklerimizin tanıtımı yapılacak.

  • Kültür Sanat
  • 23 Haziran 2022
  • 18:25
Hacı Taşan türküleri plaklarda yaşatılacak 

KÜLTÜR VARLIKLARI ENVANTER KİTABI 
Kırıkkale’nin tarihi ve kültürünün yaşatılması amacıyla çalışma gerçekleştiren Kırıkkale Valiliği, önemli bir çalışmaya daha imza attı. Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün koordinesinde abdallık kültür mirasının değeri Hacı Taşan’ın söylediği unutulmaz türküler, plaklarla birlikte nostalji yaşatacak. Aynı zamanda şehrin tanıtımına yönelik hazırlanan ‘Kırıkkale Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanteri’ kitabı da her alanda ışık tutacak.


HER ŞEY KÜLTÜRÜN İÇERİSİNE DAHİL OLUR
Bu kapsamda iki önemli eserin tanıtımı Öğretmen Evi’nde gerçekleştirildi. Tanıtım programına Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun yanı sıra Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fazlı Altuntop, Ustalar Topluluğu ve gazeteciler katıldı. Vali Tekbıyıkoğlu, “Kültür yeni oluşmaz. Yıllardan beri topluluklar, insanlar kültürlerini besler. Kültür kendi aralarında etkileşimde bulunabilir. Zenginlikleri çok fazladır. Mimarisinden tutun, müziğine kadar. Motiflerinden tutun, ağırlama uğurlamasına kadar hemen her şey kültürün içerisine dahil olur. Bizimde Anadolu kültürü, bir Anadolu kilimi gibi motifleri birbiriyle uyumlu bir şekilde oluşan, bütününe baktığımız zamanda daha büyük bir motifi teşkil eden bir yapısı vardır”


ABDALLAR ANADOLU’NİN MOTİF RENGİDİR 
Kırıkkale’mizin içerisinde, Anadolu motiflerinin bir rengi olan, Abdallarımızı ve Bozlak kültürümüzü barındırıyoruz” diyen Tekbıyıkoğlu, “Bu bizim için hakikaten çok kıymetli. Bozlak kültürü yeni bir kültür değil. Bazı çalışmalar Orta Asya’ya kadar dayanıyor ve biz bunları günümüze kadar yaşatabilmişiz. Bozlak kültürünün ve Abdal geleneğinin en önemli değerlerini, şehrimizin bir evladı temsil etmiştir. Umarım bundan sonrada çok önemli isimler çıkar ve bu geleneği devam ettirir” dedi.


BOZLAĞIN ALTIN SESİ HACI TAŞAN 
İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fazlı Altuntop, “Bozlağın Altın Sesi” olarak bilinen, TRT arşivlerine kazandırdığı eserler ve Türk halk Müziğine sunduğu katkılarla ülkemizin ve ilimizin önemli değerlerinden biri olan Hacı Taşan’ın 11 adet eserinin derlendiği 33’lük plağa kayıt yapılmak suretiyle 1000 adet basılarak ilimiz eserleri arasında yerini aldı.

Haber: Ahmet Gökdemir 
 

İlginizi Çekebilir

Yaz spor okulları açıldı

İlginizi Çekebilir

Vali Tekbıyıkoğlu, hedik kaynattı

İlginizi Çekebilir

Öğrenciler sebze ve meyve tohumlarını toprakla buluşturdu

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

70360

Atıl köy okulları yaşam merkezine dönüştürülüyor

Saygılı: “Sanayi esnafı şehrimizin lokomotifidir”

Kutluca: “Vatandaş sorunlarına çözüm bekliyor”

62 şişe kaçak içki ele geçirildi

Yahşihan’da geleneksel aşure birlikteliği

Mobil aşevi araçlarıyla sıcak yemek dağıtılacak 

SIRADAKİ HABERLER