Gazilerin emekli maaşları kesildi!

Gazilerin emekli maaşları kesildi!

Meclis’te Ekim ayında kabul edilen torba kanunla yapılan değişiklik ile engelli vatandaşlara sağlanan erken emeklilik haklarının elinden alınması nedeniyle Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi SGK önünde açıklama yaptı.

  • Kategori : Gündem
  • 21 Aralık 2019 Cumartesi
  • 14:47

 

Meclis’te Ekim ayında kabul edilen torba kanunla yapılan değişiklik ile engelli vatandaşlara sağlanan erken emeklilik haklarının elinden alınması nedeniyle Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi SGK önünde açıklama yaptı.

 
Terörle mücadelede, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumak için kimi kolunu, kimi bacağını, kimi gözünü, kimi kulağını kaybeden gazilerin Meclis'te ekim ayında kabul edilen torba kanunla yapılan değişiklik ile engelli vatandaşlara sağlanan erken emeklilik haklarını elinden alarak, haktan yararlanan gazilerin ise emeklilik maaşları kesildi. Konu üzerine Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi SGK önünde açıklama yaptı.

SGK ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTILAR
Terörle mücadele operasyonlarında yaralanan gaziler engelli vatandaşlara sağlanan erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor ve 3 bin 600 prim günü, 15 yıllık sigortalılık süresiyle de emekli olabiliyordu. Meclis'te ekim ayında kabul edilen torba kanunla yapılan değişiklik ile gazilerin erken emeklilik haklarını ellerinden alınmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hakkı kazanan gazilerin de emeklilik maaşlarını kesti. Konu ile ilgili olarak 81 ilde olduğu gibi Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi, Kırıkkale SGK Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

KIRIKKALE’DE 3 GAZİ
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi Başkanı Rıfat Öcal, “17 Aralık 2019 tarihî itibarı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Türkiye genelinde 227, Kırıkkale7de ise 3 terörle Mücadele Gazimizin Emekli Maaşları kesilmiştir. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkezimiz, 44 Şubemiz ve 32 Temsilcimiz İle Maaşları Kesilen Gazilerimiz ile İlgili bir takım çalışmalar başlatmış bulunuyoruz. Bu bağlamda Genel Başkanımız ve Şubelerimiz bölge Milletvekillerine Arkadaşlarımızın mağduriyetlerini bildirildi”

MİLLETVEKİLLERİ ÇÖZÜM ARIYOR
“Bugün de Tüm Şubelerimiz eş zamanlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu önünde basın açıklaması yapmaktadır. Salı Günüde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Önünde Genel Başkanımız ve Şubeler olarak basın açıklaması yapılacaktır. Biz de Kırıkkale Şubesi olarak İlimiz Milletvekilleri Sayın Ramazan Can, Sayın Ahmet Önal ve Sayın Halil Öztürk ile gerekli görüşmeleri yaptık. Sayın Milletvekillerimiz Ramazan Can konuyu İlgili Bakanlık ile görüşüp çözüm yolları bulacağını söyledi, Sayın Ahmet Önal konuyu Meclis Gündemine taşıyacağını ve takip edeceğini söyledi, Sayın Halil Öztürk tarafından da kanun teklifi verildi ve takibi yapılmaktadır. 

TORBA YASA ÇIKANA KADAR
“Vatanî Görevini yapmakta iken Terörle Mücadelede yaralanarak tedavisi bittikten sonra Devletin Gazi maaşı bağladığı her Gazi aynı zamanda Özürlü bir vatandaş olmuştur. Tedavi sonucu özrün kalmazsa zaten Gazi de olamazsın. Gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlara Rehabilitasyon amaçlı devlet kurumlarında çalıştırmak üzere 1 istihdam hakkı verilmektedir. Ya da bu Gaziler kamunun özürlü alım sınavlarına girerek veya özel sektörde Özürlü kadrolarında çalışarak her özürlü vatandaş gibi; 2013 öncesi Gazilerimiz özür oranlarına göre Devletimizin özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi. Ta ki 5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. Maddesi çıkana kadar”

EMEKLİ OLMA YOLLARI KESİLDİ
“Bu kanunlar çıktıktan sonra Gazilerin özürlü haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi. Bu kanunlar devreye girdiğinden itibaren Gazilerin; 1- Askerlik yani Gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi. 2- Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları Gazilerin elinden alındı. Bu sebepten Gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60-65 yaşlara kalmıştır. 227 Gazinin Emekli maaşının Kesilmesi sebebi ise; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu 2008 ve 2013 Yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek Özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden Gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ben hata yaptım hatamı yeni fark ettim şimdi maaşlarınızı kestim demesi”

SEHVEN EMEKLİ EDİLDİLER
“Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı? Bu Gazilerimiz SEHVEN emekli edildiler gerekçesi İle; Sosyal Güvenlik Kurumu kendini kurtarmak için 7 Aralık 2019 Tarihli 7194 Sayılı Kanunun 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79. Madde ile Bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Çıkarır çıkarmaz 10 gün içinde Gazilerin Maaşları kesildi. Gaziler hem işlerinden olmuşlar hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir. Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 Temel sorumlusu vardır. Birincisi TBMM’ dir. Gazilerin özürlü bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve Askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır”

ÇÖZÜM BULUNACAK MI?
“İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumu dur. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez, Sosyal Güvenlik Kurumu Bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, Gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdide ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir. SGK yetkilileri 2013 den 2019 yılına kadar %40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde emekli olabilirsiniz denilip tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi, bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız, bekliyoruz. Pardon deyip geçiştirecek misiniz? Yoksa sadece 227 gazinin değil 4500 e yakın ve emeklilik bekleyen gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız?

SORUMLULARI GÖREVE ÇAĞIRDILAR
“Bu Sorumlu iki Kurumu Göreve davet ediyoruz. Anayasamızın 10 maddesinde “ Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer alır. 61. Maddesinde " Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar." hükmü bulunmaktadır. Bu kurumların yaptıkları işler anayasaya da aykırıdır. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Biz siyasetin ve belli bir gurubun değil Yüce Türk Milletinin gazileriyiz. Biz Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi Olarak; Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Malum Parti hariç olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisinden gerekli çalışmaları yaparak Gazilerimizin Sorunlarının kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını talep ediyor ve bekliyoruz” dedi.
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.