Gastronomi şehri olacağız 

Geçmiş tarihi, kültürü, yöresel lezzetleri asırlar boyu geçmişe dayanan Kırıkkale’nin birçok tatları damaklarda unutulmaz bir haz bırakıyor. Bunca zenginliğiyle “UNESCO Gastronomi Şehirleri” listesinde Kırıkkale’nin olması da gurur ve onur verici olacaktır.

  • Özel Haber
  • 11 Mart 2022
  • 12:29
Gastronomi şehri olacağız 

ÜZERİMİZE DÜŞEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ 
Kırıkkale’nin tarihi lezzetlerini gün yüzüne çıkartmak amacıyla faaliyetlerini etkin şeklide sürdüren ve ülke genelinde önemli çalışmalara imza atan Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) il Başkanı Özgür Dönmez ile şehrimizin lezzetlerini konuştuk. Amaçlarının ve hedeflerinin tarihi lezzetlerin gün yüzüne çıkması olduğunu söyleyen Dönmez, “En büyük amacımız ve gayemiz Kırıkkale’nin UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağında yer almasıdır” dedi.

MAKUS TALİHİ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ
Dönmez, “Aşçılık ve Pastacılık Sanatına hizmet etmek için gönülden ve karşılıksız çalışan aşçıların ve pastacıların birbirleri ile buluştuğu Türkiye’nin ve Dünya’nın konusunda en büyük mesleki STK’sı ve tek konfederasyonuyuz. Genel başkanımız Öner Çulhaz’ın önderliğinde önemli işlere imza atmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz. Kırıkkale’nin gastronomi konusundaki makus talihini tersine çevirebilecek bir fırsatız. Göreve gelir gelmez Kırıkkale’nin Gastronomisini, yiyecek içecek sektörünü gözlemlemeye başladık.”

UNUTULAN LEZZETLERİ BULACAĞIZ 
“Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu’na Kırıkkale’de Gastronomi ve Mutfak Sanatları’’adı altında rapor hazırlayamaya karar verdik rapor için: aşçılarımız, pastacılarımız, sektör temsilcileri ve Kamu görevlileri ile fikir alışverişi yapmaya, köylerimizi tek tek gezip unutulmuş yöresel lezzetleri keşfetmeye başladık. Ardından yaptığımız çalışmalarımızın sonucunda Kendimize bir amaç belirledik: Kırıkkale’yi  “UNESCO Gastronomi Şehirleri’’ arasında yer almasıdır. Şehrimiz için koyduğumuz bu hedefe inşallah ulaşacağız” dedi.

LİSTEDE YER ALMAK İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK 
Dönmez, “Gastronomi şehirim nasıl olunur kısaca özetlersek: öncelikle aday şehrin karakteri ile uyumlu iyi gelişmiş bir gastronomi kültürünün olması, geleneksel yemekler için yetişmiş şefler ve iyi restoranlar barındıran canlı bir gastronomi topluluğu bulundurması, geleneksel pişirme tarzları ve kullanılan malzemelerin kendine has özelliklerinin olması gerekiyor. Kamu Kurumları, Özel Sektör Temsilcileri, Belediyeler, STK’lar ile iş birliği içiresinde olursak Gastronomi Şehri olmamamız için hiçbir neden yok” ifadesinde bulundu.

Haber: Ahmet Gökdemir 

İlginizi Çekebilir

Topraktan soframıza

İlginizi Çekebilir

Gazetekale her yerde!

İlginizi Çekebilir

Plaklara adanan bir ömür 

Dizioyuncu
Gastronomi şehri olmayı bırak meşhur bir tane yemeği yok. Biri sorduğunda Kırıkkalenin neyi meşhur diye verilecek cevap var mı sahi?

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

56982

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER