Fahiş fiyatlara denetim!

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de fahiş fiyatla mücadele her alanda sürüyor. Bu kapsamda Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri 17 firmada toplamda 182 üründe denetim gerçekleştirdi. 

  • Gündem
  • 06 Aralık 2022
  • 13:18
Fahiş fiyatlara denetim!

182 ÜRÜNDE DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
Ticaret Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda Kırıkkale’de faaliyet gösteren marketlere yönelik denetimler devam ediyor. Bu kapsamda Ticaret İl Müdürlüğü tarafından temel ihtiyaç ürünlerinde etiket ve haksız fiyat artışına ilişkin genel ve yerel zincir marketlerde denetimler devam ediyor. Bu kapsamda İl Müdürlüğü’nde görevli ekipler tarafından 17 firmada toplamda 182 üründe denetim gerçekleştirildi. 

İHTİYAÇ MADDELERİNİN FİYATLARINI İNCELEDİ
İl Müdürü Seyfettin Çetiner, başkanlığındaki ekip kent genelindeki marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde, sebze ve meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi. Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, ürünün etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyatları karşılaştırdı. Müdür Çetiner, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi yaptıklarını söyledi.


FATURA KONTROLLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
Haksız fiyat artışı hakkında bilgi veren Çetiner, “Denetimlerde, belirlenen temel gıda ürünlerinin satış fiyatlarını öncelikle raftaki etiket üzerinden not ediyoruz. Daha sonra bu ürünlerin satış faturalarını zincir marketlerin merkezinden talep ediyoruz. Alış ve satış rakamlarını fatura üzerinden kontrolünü yaparak gerekli görülen, fahiş oranları Bakanlığımız uhdesinde bulunan İç Ticaret Genel Müdürlüğü sekretaryasında kurulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'na yazı ve ekleriyle gönderiyoruz. Kurul kendi yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucu fahiş fiyat yapıldığını tespit ederse, 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai işlem uygulayabiliyor” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir 
 

İlginizi Çekebilir

Ekonomiye destek veren meslek lisesi Türkiye birincisi

İlginizi Çekebilir

Otomobilin yakıt deposu kapağında uyuşturucu bulundu

İlginizi Çekebilir

Tekbıyıkoğlu: “Gazetecilik çok önemli bir vazife”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

85590

MHP teşkilatı seçime hazır!

Gümüş, Gazetekale Gazetesi’nin 1’inci yaşını kutladı

Besicilere çiçek hastalığı uyarısı!

Otomobil ve kamyonet çarpıştı, 1 kişi öldü!

Ronaldo, Al-Nassr’da ilk golünü penaltıdan kaydetti

İnternet haber siteleri için 1 Nisan’da yeni bir dönem başlıyor

SIRADAKİ HABERLER