Engelsiz vatan yemini

Engelsiz vatan yemini

Kırıkkale’de yaşayan 31 engelli, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Mühimmat ve Garnizon Komutanlığı’nda temsili olarak bir günlüğüne askerlik yaptı.

  • Kategori :
  • 16 Mayıs 2019 Perşembe
  • 14:55

Kırıkkale’de yaşayan 31 engelli, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Mühimmat ve Garnizon Komutanlığı’nda temsili olarak bir günlüğüne askerlik yaptı.


Mühimmat Komutanlığı Şehit Üsteğmen Korhan Zağralı Kışlası’nda gerçekleştirilen temsili askerlik törenine, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ersan Aslan, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve engelli yakınları katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan yemin töreninde, engelli askerler, ellerini etrafında sıralandıkları masaların üstünde bulunan Türk bayrağı ile silahların üzerine koyarak yemin etti. Töreni izleyen aileler de engelli yakınlarının yaşadığı askerlik coşkusuna ortak oldu.


Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Temsili Askerlik Yemin Töreni"nde bir konuşma yapan Vali Yunus Sezer, dünyanın hiçbir ülkesinde çocuğunu askere bayram havasında gönderen başka millet olmadığının altını çizdi. 


Çocuklarımızın askerlik çağına girdiğinde ayrı bir heyecan ve mutluluk yaşadığımıza vurgu yapan Vali Yunus Sezer, asker ocağına peygamber ocağı diyen bir başka milletin de olmadığını söyledi.


Vali Sezer, “Biz çocuklarımızı asker ocağına gönderirken aslında onları peygamberlere emanet ederiz. Çocuklarımız şehit oldukları zamanda Peygamberimizin aguşunu açıp onu beklediğini biliriz. Şehitlerin asla ölmediğini Allahü Teâlâ inci tanesi ayetlerinde belirtmiştir. Bizim engelimiz hiçbir zaman vatan ve bayrak sevdamızın önüne geçmemiştir. Engelli kardeşlerimiz bile bu vatana olan borcunu bir şekilde ödemek istemektedir. Bugünkü program bunun en bariz örneğidir.” diye konuştu.


Programda Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğg.Selami Arslan’da bir konuşma yaptı. “Askerlik yemininiz, yüce Türk Milletine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, ailelerinize ve sizlere hayırlı ve uğurlu olsun. Askerlik andı askerin vatana ve millete adanışı, mesleğine yürekten bağlanışıdır” diyen Arslan, 2019 yılı bir günlük temsili askerlik törenine katılanlara teşekkür etti.

Kırıkkale Belediyesi Mehteran Bölüğünün gösterisinin ardından geçit töreni düzenlendi.


Program, Vali Yunus Sezer ve protokol mensuplarının 31 engelli vatandaşımıza terhis belgelerini vermeleri ile devam etti.


Programın sonunda engelli vatandaşlarımız bir günlük temsili askerliğin sevincini yaşadı.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.