Engelli kamu çalışanlarının özlük hakları iyileştirilmeli

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, engelli kamu çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti. Pekuz, engelli bireyler ile ilgili sorunların çözümü adına çeşitli tartışmaların ve çözüm önerilerinin ön plana çıktığı bu haftada, kamuda çalışan engelli bireylerin de sorunlarının göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

  • Gündem
  • 16 Mayıs 2022
  • 14:43
Engelli kamu çalışanlarının özlük hakları iyileştirilmeli

EĞİTİM, SANAT, KÜLTÜR VE SPOR ALANI
Pekuz ," Bu haftada, engelli bireylerin eğitsel, sosyal, demokratik ve kültürel açıdan toplum yaşamına katılımıyla ilgili sorunlar ve çözümler tartışılarak, toplumsal düzeyde bilinç ve duyarlılık çalışmaları yürütüldüğüne dikkat çekildi. Engelliler Haftası vesilesiyle yayınlanan açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: Engelli bireylerin, uygun ortamlar sunulduğunda eğitim, sanat, kültür ve spor alanında nice başarılara imza attığı bilinmektedir. Bir ülkede yaşayan her bir vatandaşın mutluluğunun o ülkeyi huzura kavuşturacağı bilinciyle engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırılmak için örgütlü gücümüzü, entelektüel birikimimizi seferber ediyoruz. “


EŞİTLİK VE ADALETE OLAN İNANCI
“Adil bir dünyanın mümkün olduğuna, onun da emek ve alınteri üzerine kurulacağına inanan insanlar olarak “engelsiz hayat, engelsiz Türkiye ve engelsiz dünya” diyoruz. Engeli hayatın inşasının engelli insanların taleplerinin karşılanması gibi dar bir bakıştan kurtarılarak insan olma sorumluluğunun, eşitlik ve adalete olan inancın gereği olarak ele alınması gerektiğine; engelsiz bir hayatın ancak insan onuruna, insan haklarına ve bizatihi insana değer vermekle kurulabileceğine inanıyoruz'' dedi.


İMKAN VE FIRSATLARI OLUŞTURULMALI
“Bu çerçevede engeli bulunan bireylerin istihdamında kamunun öncülük yapmaya devam etmesi yanında, çalışma şartları, kariyer imkânları, mali, sosyal ve özlük hakları konusunda bütünüyle eşitliği mümkün kılacak bir zeminin inşa edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Kamu hizmetlerinin ve kamu yönetiminin bütününde engeli bulunan bireylere söz hakkı tanınmalı, katılım imkan ve fırsatları oluşturulmalı, katkıları yok sayılmamalıdır.” 


MARUZ KALMALARINA MÜSAADE EDİLMEMELİ
“Birçok batı ülkesinde yapıla geldiği gibi söz hakkı yerine sus payının, birey iradesi yerine sistem idaresinin esas alındığı bir işleyişin bu alanda oluşmasına izin verilmemelidir. Özellikle engelli bireylerin kendilerini gerçekleştirmesi, geliştirmesi için her kademe ve türde eğitim imkan ve fırsatının sağlanması devlet için temel bir sorumluluk ve zorunluluktur. Yanı sıra yönetime katılma ve politika belirlemede engelli bireylerin önünde hiçbir engel bırakılmamalı “öteki” muamelesine maruz kalmalarına müsaade edilmemelidir.''


ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİ AVANTAJI
"Fakat hala çözüm bekleyen sorunlarımız mevcuttur. Bu sorunların çözümü için;6. Dönem Toplu Sözleşme hükmüne bağlı olarak ek göstergelerin yeniden düzenlenmesine ilişkin yapılacak çalışmalarda ek göstergesi olmayan ve çoğunluğu engelli kamu görevlilerinden oluşan Yardımcı Hizmetli Sınıfı (YHS) da kapsama dahil edilmeli, Asgari ücret miktarına getirilen vergi muafiyetiyle yok olan engelli vergi indirimi avantajı yeniden sağlanmalı, ÖTV muafiyeti ile araç alımlarında limit yükseltilmeli, Protez, ortez gibi tıbbi yardımcı cihazlarda SGK katkı payı arttırılmalı veya tamamen kamu eliyle karşılanmalı, Engelli kamu çalışanlarının özlük hakları daha da iyileştirilmelidir. “Herkes için engelsiz dünya” umut ve kararlılığımızı yineliyor, Engelliler Haftası’nın engellilerin sorunlarına çözüm üretilmesine vesile olmasını diliyoruz.” 


Haber: Ahmet Gökdemir
 

İlginizi Çekebilir

Harcırah ücretlerindeki artış beklentileri karşılamıyor

İlginizi Çekebilir

Ek gösterge büyük önem arz ediyor 

İlginizi Çekebilir

Eğitim-Bir-Sen'den Tarihi Tur

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

53753

Motorinin litre fiyatına 2 lira 50 kuruş indirim

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

SIRADAKİ HABERLER