Dulkadiroğulları, Dinek Dağı’nın zirvesinde 20’nci kez bir araya geldi

Dulkadiroğulları, Dinek Dağı’nın zirvesinde 20’nci kez bir araya geldi

Kırıkkale Dulkadiroğulları Derneğinin geleneksel hale getirdiği Sıla-i Rahim ve Aşık Serda-i’yi anma şenliğinin 20’ncisi Dinek Dağı zirvesinde gerçekleştirildi. Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlı katılımın olduğu ve HES kodu uygulamasının yapıldığı şenlikte, aile fertleri bir taraftan Sıla-İ Rahimde bulundu, diğer taraftan atalarını yad etti.

  • Kategori : Gündem
  • 27 Eylül 2021 Pazartesi
  • 11:41

SALGIN NEDENİYLE KATILIM SINIRLI TUTULDU 
Kırıkkale Dinek Dağı’nda Dulkadiroğulları Derneği tarafından, Sıla-i Rahim ve Aşık Serda-i’yi anma şenliği yapıldı. Dulkadiroğulları Kültür, Sanat, Tarih, Turizm, Eğitim ve Sosyal Yardım Derneği tarafından bu yıl 20’ncisi yapılan şenlik, her zaman olduğu gibi bu yılda akrabalar arasındaki kaynaşmaya, birlik ve beraberliği pekiştirilmesine sahne oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle katılımı sınırlı tutan dernek yönetimi, şenlik alanında HES kodu uygulaması ve ateş ölçümü yaptırdı. Ayrıca şenlikte katılımcılara maske ve dezenfektan dağıtıldı. Keskin ilçesine bağlı Gazibeyli Köyünde, mezarlık ziyaretiyle başlayan ve Dinek Dağı Keklik Kayası mevkisinde düzenlenen ana programla devam eden Sıla-i rahim ve Aşık Serda-i’yi anma şenliği tam anlamıyla kaynaşmaya sahne oldu. 

ATALARINI YAD ETTİLER 
Şenlikte Erkoç Ailesinin gençleri birbiriyle tanışma, büyükleriyle helalleşme imkanı bulurken, mezarlık ziyaretiyle atalarını yad etti. Dinek Dağı Keklik Kayası mevkisinde devam eden şenlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlarken, Kırıkkale Dulkadiroğulları Derneği Yönetimi, katılımcılara selamlama konuşması yaptı. Oyunların oynandığı, hediye çekilişlerinin yapıldığı, mahalli sanatçılar konserinin verildiği şenlikte, Keskin yöresinin halayı büyük ilgi gördü. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Erkoç’un girişimleriyle Etimesgut Belediyesi tarafından gönderilen hediyeler çocuklara dağıtıldı. Erkoç ailesinin fertlerinin katılımı ile Keskin halayı çekilirken, şenlik sonunda helalleşme töreni düzenlenerek, büyüklerden helallik alındı. 

“GÜCÜMÜZ BİRLİK BERABERLİĞİMİZDİR”
Şenliğin açılış konuşmasını yapan Kırıkkale Dulkadiroğulları Derneği Başkanı Cengiz Erkoç, “Bilindiği gibi tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dolayısıyla bu yıl toyumuza katılımı sınırlı tutmak zorunda kaldı. Gençlerimizin aile büyükleriyle hasbihal etmesi, akranlarıyla kaynaşması için geleneği bu yılda sürdürüyoruz. Bizler Anadolunun merkezinde bulunan Dinek Dağın Dulkadirlileri olarak ülkemizin birlik ve beraberliği için mücadele eden bir aileyiz. Bu birliktelikteki amacımız kültürümüzü örf ve adetlerimizi yeni yetişen neslimize öğretmek ve yaşatabilmektir. Bizler bir Türkmen ailesi olarak her zaman ülkemizin birlik ve bareberliği, huzurun artması adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.  Bu seni 20’incisini düzenlediğimiz Sıla-i Rahim ve Aşık Serdai’yi anma günü etkinliğimize katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“DİNEK DAĞININ HAVASI SERT İNSANI MERT”
Yahşihan İlçesi Köyleri Yörük Türkmenler Derneği ve Anadolu Yörük Türkmenler Platformu Temsilcisi Ali İhsan Akkaya, “Şenlikler, festivaller, hem Sıla-İ Rahim hem de geleneklerimizin, göreneklerimizin yaşatılmasında çok önemli. Dinek Dağı gibi havası sert, insanı mert güzel bir coğrafyada böylesi güzel bir şenliğin düzenlenmesi hepimiz için bir kıvanç vesilesidir. Birlik ve beraberliği ihtiyaç duyduğumuz böylesi bir dönemde güzel bir etkinliğe imza atan Erkoç Ailesini tebrik ediyor, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

denek (1).jpeg denek (2).jpeg denek (4).jpeg denek (3).jpeg denek (5).jpeg denek (6).jpeg denek (7).jpeg denek (8).jpeg denek (10).jpeg denek (9).jpeg denek (11).jpeg

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.