DEVA Partisi, kıraathane ve servisçi esnafının sorunlarını dile getirdi

DEVA Partisi, kıraathane ve servisçi esnafının sorunlarını dile getirdi

DEVA Partisi Kırıkkale İl Teşkilatı, pandemiden kötü etkilenen kıraathane sahipleri ve servisçilerle bir araya geldi. DEVA Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı yaptığı açıklama; pandemi sürecinin iyi yönetilmediğini belirtti. 

  • Kategori : Siyaset
  • 21 Ocak 2021 Perşembe
  • 11:19

“KIRAATHANELER GÖRMEZDEN GELİNİYOR”
Esnafın borcunun kartopu gibi büyüdüğünü belirten DEVA Partisi İl Başkanlığı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Pandemi sürecinin iyi yönetilmediğine ilişkin, Kırıkkale özelinde esnaf ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Mart 2020 ‘den bu yana aralıksız olarak kapalı olan ve görmezden gelinen kıraathane ve kahveci esnafımız ile servisçilik yapan esnafımızın haklı isyanına kulak verdik. Mevcut desteklerin yetersiz oluşu, servis araçlarının çalışmamasına rağmen bandrol ve sigorta ücretlerinin aynen devam etmesi, 10 aydır çalışmayan araçların ve kahvehanelerin yeniden çalışması için bakım ve masraflarının olduğu, hibe şeklindeki desteğe ihtiyaç duyulduğu, özellikle belediye ve hükümet desteklerinin yetersiz olduğu, ertelenen kredilerin şu anda ödenme günlerinin geldiği ve kartopu gibi büyüyen bir borç ile karşı karşıya kaldıklarını, uzun vadeli ve faizsiz krediye ihtiyaç duyulduğunu belirtmişlerdir.”
 
“KIRAATHANE VE SERVİSÇİ ESNAFINA İŞSİZLİK MAAŞI BAĞLANSIN”
“Esnafımızın bu zor zamanlarında yanında olan DEVA Partisi çözüm odaklı olarak, süreci en az zarar ile atlatmalarını sağlayacak öneriler ile esnafımızla yan yana olmaya devam edecektir. Vergisiz akaryakıt kullanımının sağlanması, esnek ödemeli ve faizsiz kredi kullanımının sağlanması, TÜV-TÜRK muayene hizmetlerinde ücretlerin servisçilere uygun fiyatlı yapılması, kahveci esnafımız için ise; devlet iştiraki olan ürünlerin ücretsiz olarak sağlanması, kahvehanelerin HES Kodu uygulaması ile iş yerlerini açması ve en azından asgari evlerine ekmek götürmelerinin sağlanması, kahvehane ve servis sektöründe çalışanların 6 ay işsizlik maaşı bağlanması, esnafın sorunlarının önemle dinlenmesi ve valilik tarafından kurul oluşturulması farklı çözüm yolları için adım atılması gerekmektedir.”
 
“ESNAFIMIZIN SABRI TAŞTI”
“Bu süreçte yerelde en çok destek olması gereken belediyemiz ise maalesef sınıfta kalmıştır. Övündükleri esnaf yardımı, muhatap kişilerden dinlediğimizde; binlerce lira vergi ve kira yükü altında kalan esnaf için; trajikomik, seçtikleri kişilere yapılan, utançla söyledikleri,10 aylık pandemi süreci boyunca 1 defa verilen, erzak yardımı olduğunu öğrendik.  Artık esnafımızın sabrı taştı. Acilen çözüm için kolların sıvanması gerekmektedir. Deva Partisi üzerine düşen ne varsa yerine getirecektir.”
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.