Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisi

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kırıkkale Şube Başkanı Mustafa Kaplan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

  • Kategori : Gündem
  • 10 Ocak 2019 Perşembe
  • 10:30

Kaplan yayınladığı mesajında “Kamuoyu oluşturma gibi, önemli bir görevi, zor şartlarda başarıyla yürüten Değerli Basın Çalışanlarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİYE ÖNEMLİ KATKI

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kırıkkale Şube Başkanı Mustafa Kaplan, bir mesaj yayınladığı. Gazetecilerin zor çalışma şartlarından söz eden Kaplan, mesajında “10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edilen bu özel günün hep birlikte 56. yılını kutlamaktayız. Demokrasinin güçlenmesine katkı sağlayan, sorunları gündeme taşıyarak kamu görevlilerine ışık tutan, bilgi ve haber akışı sayesinde toplumun bilgilenme ve aydınlanması konusunda önemli bir görevi yerine getiren basın, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisidir”

ZOR ŞARTLAR

“Basın mensuplarımız, kamuoyunun haber alma ihtiyacını giderip halkın talep ve beklentilerini yansıtarak kamu görevini yerine getirmektedir ve her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin toplumu bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir.  Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve bölgemizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle anıyorum. Her kesimin, bilgi edinme, haber alma, özgür düşünce; ifade ve eleştiri hakkına sahip olduğu dünyamızda, temel insan haklarından olan, düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yollarından birisi, basın ve yayın özgürlüğüdür. Dün olduğu gibi bugün de, bu özgürlüğün ne kadar önem arz ettiği ortadadır. Toplumların gelişiminde, doğrulanmış kaynağa dayalı bilgilendirme, objektif kriterlere dayalı aydınlatma ve gerçeği ortaya çıkararak kamuoyu oluşturma gibi, önemli bir görevi, zor şartlarda yürütmektedirler” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.