Deliceli köylülerden ata toprağına vefa

Deliceli köylülerden ata toprağına vefa

Ankara'da yaşayan bir grup Kırıkkaleli vatandaş, yaklaşık 20 yıldır kendi imkanlarıyla köylerini ağaçlandırmak için çaba harcıyor.

  • Kategori : Gündem
  • 09 Şubat 2021 Salı
  • 15:46

KIRIKKALE (AA)
HER HAFTA SONU FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞUYOR
İşleri dolayısıyla yıllar önce Delice ilçesine bağlı Halitli köyünden Ankara’ya yerleşen bazı vatandaşlar, gençler ve çocukların da katılımıyla çorak toprakları yeşillendirmek için hafta sonlarında organize olarak köylerinde fidan dikim etkinliği düzenliyor. Bazen satın aldıkları bazen de devletten hibe olarak temin ettikleri fidanları yaklaşık 20 yıldır toprakla buluşturan vatandaşlar, köylerinin Karadeniz gibi yeşil olmasını temenni ediyor. Şimdiye kadar yaklaşık 12 bin fidan diken vatandaşlar, yeni fidanları toprakla buluşturmak için uğraş veriyor.

 “BİZDE BOZKIRI YEŞİLLENDİRMEK İSTİYORUZ”
Ankara'da yaşayan köy sakinlerinden Sebahattin Uluyol, emekli olduğunu ve Ankara'da mobilya işiyle uğraştığını belirterek, köyüne hizmet etmek istediğini söyledi. Köylerini yeşillendirmek istediklerini aktaran Uluyol, "2014 yılına kadar fidanlarımızı gönüllü arkadaşlarımızın desteğiyle diktik. 2014 yılında devletten hibe olarak 1400 çam, bu yıl yine 3 bin fidan aldık ve toprakla buluşturduk. Fidan dikim etkinliğini Ankara'dan gelen arkadaşlarımızla gerçekleştiriyoruz. Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerine gidin, her taraf yeşil. Bizim buralar çorak olduğu için kimse bir ağaç dikmeye yanaşmamış. Biz de bozkırı yeşillendirmek istiyoruz. Bu, tamamen gönül işi. Herkesin bir fidanı olması lazım." dedi.

Mürsel Kumsal da Ankara'da dekorasyon işiyle uğraştığını, kışın boş zamanlarında köylerine ağaç diktiklerini belirtti. Büyüklerinin öncülüğünde organize olduklarını ve devlete müracaat ederek fidan temin ettiklerini anlatan Kumsal; “Köyde yaşayan ve müsait olan arkadaşlarımız da bize yardımcı oluyor. Hep beraber fidanları toprakla buluşturuyoruz. Genelde sarıçam, karaağaç, karaçam, mavi selvi dikiyoruz. Toprak analizi yapıldıktan sonra hangi ağaç uygunsa onu alıyoruz. Fidanların bakımını da yine hafta sonları Ankara'dan gelerek yapıyoruz. Gücümüzün yettiği kadar bakımını ve sulamasını yapıyoruz.” dedi.

“İNŞALLAH İLERİDE BURASI KARADENİZ'E BENZEYECEK”
Fidan dikimine gelen köylülerden Ali Taştepe ise Ankara'da ikamet ettiğini ve arkadaşları ile köylerine fidan diktiklerini dile getirdi. Diktikleri fidanlar sayesinde köydeki yeşil alanların giderek çoğaldığını belirten Taştepe, "İnşallah ileride burası Karadeniz'e benzeyecek, temennimiz o. Hafta sonu boş kaldığımızda arkadaşlarla organize olup köyde ağaç dikiyoruz. Köyümüzü seviyoruz. Elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. Köyümüzün mezarlıkları da yeşillenmeye başladı. Daha iyi olması için canla başla çalışıyoruz. " ifadelerini kullandı.
 

fidan dikimi.jpg fidan dikimi2.jpg fidan dikimi1.jpg fidan dikimi3.jpg fidan dikimi4.jpg fidan dikimi6.jpg fidan dikimi7.jpg fidan dikimi8.jpg fidan dikimi9.jpg

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.