Delice üzümünün serüveni

İç Anadolu Bölgesi’nin tam merkezinde yer alan Kırıkkale’nin verimli topraklarında unutulmaz lezzetler yetişiyor. Bunlardan birisi de Delice üzümü. Hasat mevsimin yaklaştığı Delice üzümü hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik. 

  • Gündem
  • 11 Ağustos 2023
  • 12:33
Delice üzümünün serüveni

SAĞLIĞA OLDUKÇA FAYDALI 
Kırıkkale’nin Delice ilçesinde çiftçilerin en önemli gelir kaynağı olan 'Delice beyazı' olarak bilinen coğrafi işaretli üzümün ilk hasadına 40 derecelik sıcağın altında Eylül ayında başlanacak olan üzüm hasadı çiftçinin yüzünü güldürmeyi hedefliyor. Deliceye ve çiftçiye büyük gelir kaynağı olan Delice Beyazı ekonomiye ve sağlığa katkıda bulunuyor. Kan yapımında büyük etki gösteren bu eşsiz üzüm bir haftalık düzenli tüketim sonucunda kan değerlerini yükseltmeye yardımcı olur.

BİRÇOK BESİNİ BULUNDURUYOR 
Yerli üzüm çeşitleri arasında yer alan ve unutulmaz lezzetleriyle damaklarda tat bırakan Delice üzümünün pekmezi de oldukça ilgi görüyor. Koyu rengi ve kokusuyla hem yurt içi hem de yurtdışından büyük talep gören Delice üzümü, sofralarla buluşmak için gün sayıyor. Delice üzümü ve pekmezinin sağlığa olan faydaları ise saymakla bitmiyor. İşte üzüm ve pekmezinin faydaları; “Vitamin A, C, B6, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, folat, magnezyum ve selenyum içermesiyle oldukça sağlıklı bir besindir. Çok güçlü bir antioksidan olan kırmızı üzüm, serbest radikallere karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturur. Bu sayede, kalp, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı vücudu savunur.”

Haber: Sema Nur Çakmak(Stajyer)
 


İlginizi Çekebilir

Orta Anadolu'daki kuraklık ekinin çimlenmesini geciktirdi

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’ye Yüksek Hızlı Tren hayırlı olsun 

İlginizi Çekebilir

99 bin 235 metrekareye yapı ruhsatı verildi 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

40670

Orhan Kılıç’tan 71 öğrenciye burs 

Milletvekili Kılıç: "Türkiye’nin Saadet Partisi’ne ihtiyacı var"

Kırıkkalelilere özel konser

Kırıkkale’de 73 bin trafiğe kayıtlı araç var 

Türkyılmaz, Eris varyantı şüphesiyle hastaneye kaldırıldı 

Faili meçhul hırsızlık olayları aydınlatıldı 

SIRADAKİ HABERLER