Çin ile ABD arasındaki gerginlik artıyor

ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi, Çin ve ABD arasındaki gerilimi daha da artırdı. Ziyaret sonrası Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Tayvan açıklarında askeri tatbikat başlattı. 

  • Gündem
  • 03 Ağustos 2022
  • 16:00
Çin ile ABD arasındaki gerginlik artıyor

“ÇİN ORDUSU BOŞ DURMAYACAKTIR”
Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan arasında 70 yılı aşkındır süregelen gerginlik, son zamanlarda artış gösterdi. ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi ise Çin adına bardağı taşıran son damla oldu. Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmemesi konusunda ciddi bir açıklama yapan Çin tarafı, “Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederse Çin ordusu boş durmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

ABD SAVAŞ GEMİSİ YOLLADI, ÇİN TATBİKAT DÜZENLEDİ
Çin tarafından yapılan açıklama sonrası ABD donanmasına ait Ronald Reagan savaş gemisi, Singapur’dan ayrılarak, kuzeydoğu yönünde Güney Çin Denizi’ne doğru hareket etti. Durum üzerine harekete geçen Çin ordusu, Tayvan adası karşısında bulunan Guangdong eyaletinde tatbikatlar düzenledi. Öte yandan her iki ülkeye ait savaş ve keşif uçaklarının da bölgede hareket halinde olduğu belirtildi. Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası yaşanan bu hareketlilik, iki ordu askerlerinin karşı karşıya gelmesi ve olası bir 3. Dünya Savaşı’nın başlaması ihtimaliyle tedirginlik yarattı. 

Haber: Burak Çalışkan
 

İlginizi Çekebilir

ABD, alevlere teslim

İlginizi Çekebilir

ABD’den F-16 açıklaması

İlginizi Çekebilir

Aylan bebek, ölümünün 7’nci yılında anıldı

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

29628

‘Güç sende, biz de yanındayız’

Vali Tekbıyıkoğlu’ndan esnaflarla çay-simit sohbeti 

Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim heyecanı 

Camide imamı vuran zanlı tutuklandı!

Grup Liva, gençler için sahne alacak 

Öztürk’ten karayolları çalışanlarına müjde! “Karayolları çalışanları kadroya geçecek”

SIRADAKİ HABERLER