Buğday hasadında dekara 250-300 kilogram ürün alınıyor

Bol kar yağışlı kış mevsimi geçiren, son haftalarda yoğun yağışlara sahne olan Kırıkkale’de 2022 yılı hububat hasat sezonu başladı. Yağışlar nedeniyle bir süre ertelenen hasat sezonu sırasıyla Çerikli, Karakeçili, Sulakyurt ve Keskin ilçesinin bazı bölgelerinde başladığını açıklayan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, ürün verimi ve kalitede bir sıkıntı olmadığını, iyi bir hasat sezonu beklediklerini söyledi. 

  • Gündem
  • 21 Haziran 2022
  • 15:44
Buğday hasadında dekara 250-300 kilogram ürün alınıyor

20 KÖYÜN EKİLİ ARAZİSİ ETKİLENDİ 
Kırıkkale’de biçerdöverlerin hububat ekili arazilerde çalışmaya başlamasıyla birlikte 2022 yılı Hasat sezonu başladı. Yoğun yağışlar nedeniyle bir süre ertelenmek zorunda kalınan hasat sezonu yağışların kesilmesiyle birlikte hız kazandı. Çerikli Kasabasında Arpa biçimiyle başlayan hasat sezonu sırasıyla Karakeçili, Sulakyurt ve Keskin ilçelerinin bir bölümündeki köy arazilerinde başlamış durumda. Son zamanlarda Kırıkkale genelinde etkili olan ve bazı bölgelerde doluya dönüşen şiddetli yağışlardan 185 köyden 20 köyün ekili arazisinin etkilendiği, 165 köyün hububat ekili arazisinde ise herhangi bir zararın olmadığı öğrenildi. 

YAĞIŞLAR ÜRÜNÜN KALİTESİNİ ETKİLEDİ 
2022 yılı hasat sezonunun ülkemize, Kırıkkale’ye, çiftçilere ve tüccarlara bereketli olması temennisinde bulunan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer “Hasat sezonumuz Çerikli kasabamız, Karakeçili, Sulakyurt ve Keskin ilçelerimizin bir bölümünde başlamış durumda. Şuan itibariyle dekara 250-300 kilogram ürün alınıyor. Şimdilik verimde ve ürünün kalitesinde bir sıkıntı gözükmüyor. Afat olan köylerimiz hariç, bol yağışların ürünün verimi ve kalitesini olumlu etkilediğini görüyoruz” diye konuştu. 

BEREKETLİ BİR HASAT SEZONU GEÇİRMEYİ BEKLİYORUZ
Üreticinin belirlenen yeni fiyatlardan ve verimden memnun olduğunu belirten Başkan Sümer “Bilindiği gibi ilimizde arpa hasadı yapılmaya başlandı ve ürün piyasaya girmiş durumda. Şuan itibariyle piyasada Arpanın 6 TL’den işlem yaptığını görüyoruz. Bu da üreticinin yüzünü güldürüyor. 2022 yılı hasat sezonunun ülkemize, ilimize, çiftçimize ve tüccarımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum. Afat yaşayan çiftçilerimize tekraren geçmiş olsun dileklerini iletiyor, Rekoltesi yüksek, bol, bereketli bir hasat sezonu geçirmeyi bekliyoruz” ifadesini kullandı. 

RANDEVULU ALIM SİSTEMİNE DEVAM EDECEK
2022 yılı hasat sezonu başlarken TMO’nu hububat alım fiyatları geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni alım fiyatına göre Buğday 6.050 TL +1.000 TL prim, Arpa 5.500 TL +500 TL prim üzerinden alım yapılacak. Geçtiğimiz yıl buğday 2.250 TL, Arpa 1,750 TL’den alım yapılmıştı. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlandığı, üreticiler bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabilecekler. TMO, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecek. TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacak. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. TMO işyerleri veya lisanslı depolar üzerinden TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilere ton başına Buğdayda 1.000 TL, Arpada ise 500 TL ilave hububat alım primi verilecek.

Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Mimar CV Nasıl Hazırlanır?

İlginizi Çekebilir

Klasik ve Farklı Yüzük Tasarımları Aris Pırlanta Vitrinlerinde

İlginizi Çekebilir

Bakan Özer, Kırıkkale'yi ziyaret etti

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

94527

Erduran: “Üyelerimizi asla mağdur etmeyeceğiz"

Karabacak: “Çalışanlara düşük promosyon vermeyin!”

15 bin dönüm araziye lojistik merkezi

Özgü ve Gümüş ailelerinin mutlu günü 

Giyilmeyen kıyafetler çöpe değil, kumbaraya

Kırıkkale’nin lezzeti Bolu’da tanıtıldı

SIRADAKİ HABERLER