'Birlikte daha güçlüyüz'

'Birlikte daha güçlüyüz'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Kırıkkale’de bulunan kadın platformu üyeleri Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldiler.

  • Kategori : Gündem
  • 10 Mart 2019 Pazar
  • 17:48

ŞİMŞEK: “MÜCADELE KADINLARI BİRLEŞTİRİR,  KADINLAR DÜNYAYI ÖZGÜRLEŞTİRİR!”

Platform adına konuşma yapan Dilefruz Demir Şimşek, “Adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkındayız” dedi.

GÖKYÜZÜNE BALON GÖNDERDİLER

Kırıkkale’de bulunan kadın platformu üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldiler. Renkli görüntülerin oluştuğu etkinlikte bayanlar, gökyüzüne beyaz balon gönderdiler.  Kırıkkale Kadın Platformu Adına konuşma yapan Dilefruz Demir Şimşek, “Bize baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı tarihimizden aldığımız gücümüzle bu 8 Mart' ta yine alanlardayız. Çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkındayız.”

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMLERİ

“Ceza kanunu ve Medeni kanunda bin bir emek ve mücadeleyle elde ettiğimiz  kazanımlarımızın geriletilmesine, nafaka düzenlenmesini ve 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi yasasını aileyi dağıttığı, erkeği mağdur ettiği gerekçesiyle değiştirmek isteyenlere, haksız tahrik indirimlerine hız kesmeden devam eden eril yargı mekanizmasına ve yaşam tarzı bahanesiyle kadın cinayetlerini meşru gösterenlere karşı var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. Kamudan başlanarak yaşamın dinselleştirilmesine karşı laik seküler yaşamdan yana tarafız. Ensar’a, Türgev'e bel bağlayıp dinci tarikatlarla protokol yapanlara karşı bilimsel, laik, nitelikli, parasız eğitim ve kamu hizmeti talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Çocuk istismarında rıza aranmasına, istismarcıların aklanmasına, erken yaşta evliliklerin önünün açılmasına,  çocuklarımızın geleceğini çalınmasına asla izin vermeyeceğiz.”

HAKKIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Halkları düşmanlaştıran, kutuplaştırıcı, ayrımcı politikaların ve savaşın gölgesinde yaşamlarımızın yok edilmesine, savaştan, yoksulluktan kaçan mülteci kadınların uğradığı katmerli sömürüye ve şiddete,  bizi her geçen gün daha da yoksullaştıran, yaşam koşullarımızı zorlaştıran ekonomik krizdeki sorumluluklarını mermi fiyatlarıyla örtbas etmek isteyen militarist söylemlere, kendi gibi düşünmeyen herkesi vatan haini gören ve hedef gösterenlere karşı barış içinde yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz.

YAŞAMIN YARISIYKEN YOK SAYILMAYI REDDEDİYORUZ!

Kadınların erkek egemen sisteme karşı mücadele ederek, bedeller ödeyerek yarattıkları ve bugüne taşıdıkları direniş günü olan 8 Mart'ta bu haklı talebimizin karşılık bulmasını istiyoruz. Dünyanın dört bir yanında alanlardan, meydanlardan, sokaklardan, evden, okuldan, işten, her yerden sesleniyoruz:  Eşit ve özgür bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.  Vardık, Varız, Varolacağız! Biz haklıyız, Biz kazanacağız! Yaşasın Kadın Dayanışması! Yaşasın 8 Mart!”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.