Barajlarda 3 yıl yetecek su kaldı!

Bozkır toprakların sulanması amacıyla önemli bir baraj potansiyeline sahip olan Kırıkkale, kış mevsimini adeta kurak geçiriyor. Yaz günlerinde bilinçsiz yapılan sulamalarda, barajlardaki su orunlarının düşmesine davetiye çıkartıyor.

  • Gündem
  • 24 Ocak 2023
  • 10:02
Barajlarda 3 yıl yetecek su kaldı!

SON YILLARIN EN KURAK MEVSİMİNİ YAŞAYAN KIRIKKALE’DE BARAJLARDA SULAR AZALIYOR

 

ŞİDDETLİ KURAKLIK YAŞANIYOR 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2022 Eylül-Aralık dönemi kuraklık haritasına göre, Orta Anadolu'da Kırıkkale ve Kırşehir "şiddetli kurak", Yozgat ile Nevşehir ise "orta şiddette kurak" iller arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllara oranla kış mevsimini adeta kurak şekilde geçiren Kırıkkale’de, Kızılırmak başta olmak üzere barajlarda da su kayıpları yaşanıyor. 'gazetekale.com.' Son dönemin en yağışsız mevsimini yaşayan Kırıkkale’de son günlerde havalar adeta yazdan kalma günleri aratmıyor. 

KAPULUKAYA BARAJI YÜZDE 71
Bu durum karşısında topraklarında ekim dahi yapmakta güçlük çeken çiftçiler, yağışların olmaması nedeniyle ekilen buğdaylarında çimlenmesinin geciktiğini belirtiyor. Kırıkkale’ye içme ve kullanma suyu sağlayan Kızılırmak nehri üzerinde yer alan Kapulukaya Barajının doluluk oranı yüzde 71 seviyelerine geriledi. 

SULAKYURT BARAJI YÜZDE 20 
Ankara il sınırları içerinde yer alan ancak Kırıkkale’de yaklaşık 55 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayan Kesikköprü Barajı doluluk oranı da yüzde 95 seviyesinde. Sulama barajı olan Sulakyurt Barajı’nda ise doluluk oranı yüzde 20 seviyesinde.  'gazetekale.com.' Sulama göletleri olan Keskin Ceritmüminli, Balışeyh Akçakavak, Yahşihan Mahmutlar Şarklısı ve Hasandede Göletlerinin su seviyeleri kuraklık nedeniyle yeterli yüksekliğe henüz ulaşamadı.

Haber: Ahmet Gökdemir / ÖZEL HABER 

 

 

 


İlginizi Çekebilir

Yahşihan'da minik dostları için yuva yaptılar 

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayında 667 konut satıldı 

İlginizi Çekebilir

Öztürk: “Lider ülke ve süper güç Türkiye için, Recep Tayyip Erdoğan”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

39983

Seçimde bütün bölgeleri kazanacağız 

Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı 

Avrupa Spor Haftası Kırıkkale’de kutlandı

Vali Makas, açık kapı masasında vatandaşları dinledi 

Meme kanserine karşı erken tanı hayat kurtarıyor

Trafik kazaları KGYS kameralarınca kaydedildi

SIRADAKİ HABERLER