Barajlar yağıştan nasibini aldı

Barajlar yağıştan nasibini aldı

​​​​​​​Son yılların en yağışlı mevsimini geçiren Kırıkkale’de, sağanaklardan dolayı da barajlar nasibini aldı. Metrekareye 119 kilogram yağışın düştüğü bölgede, yağışlar barajların doluluk oranını artırdı.

  • Kategori : Gündem
  • 24 Haziran 2019 Pazartesi
  • 10:49

KAPULUKAYA BARAJINDA DOLULUK ORANI YÜZDE 82 SEVİYELERİNE ÇIKTI

 

BARAJLARDA SEVİNDİRCİ GELİŞME

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de, son haftalarda etkisini gösteren sağanak yağışlardan nasibini aldı. Metrekareye 119 kilogram yağışın düştüğü bölgede, barajlarda sevindirici gelişme yaşandı. Haziran ayı başından itibaren yoğun yağışlar görüldü. Yağan bu aşırı yağışlar birçok yerde taşkınlara neden olsa da ilimizde ki barajların da doluluk oranlarını artırdı.

DOLULUK ORANI YÜZDE 82’YE ULAŞTI

Kırıkkale’ye içme ve kullanma suyu sağlayan Kapulukaya Barajında doluluk oranı %82 seviyelerine çıktı. Bu barajda 115 milyon m³ aktif su hacmi bulunurken, barajın içme ve kullanma suyu için ayrılan kısmı düşünüldüğünde hali hazırda barajda;  Kırıkkale’ye yaklaşık 5 yıl yetecek kadar su mevcut olduğu ifade edildi.

BARAJLARA 30 KAT FAZLA SU GELDİ

Kırıkkale’de yer alan ve henüz su tutma sürecinde olan bir diğer baraj da Sulakyurt Barajı. Sulakyurt ilçesine düşen yoğun yağışlardan sonra bu barajdaki doluluk oranı da %40 mertebesine ulaştı. Baraja Haziran 2019 yılı içerinde, 2018’in aynı dönemine göre yaklaşık 30 kat daha fazla su geldi. Ayrıca bu baraj sayesinde barajın alt kısmında yer alan Yeşilyazı, Sarımbey ve Hamzalı köyleri arazileri taşkınlardan korunarak,  olumsuzluklardan minimum seviyede etkilendi.

KESİKKÖPRÜ BARAJI YÜZDE 93’E ULAŞTI

Ankara ili sınırları içerinde yer alan ancak Kırıkkale’de yaklaşık 55.000 dekar arazinin sulanmasını sağlayan Kesikköprü Barajı da yüzde 93 doluluk oranına ulaştı.

Kırıkkale’de sulama göletleri olan Yahşihan Mahmutlar Şarklısı, Balışeyh Akçakavak, Keskin Ceritmüminli ve Hasandede Göletlerinin doluluk oranları da yağan bu yağışlardan sonra artış gösterdi.

Kaynak: İl Gazetesi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.