Bakan Hulusi Akar açıkladı: Terhisler 1 ay uzadı

Bakan Hulusi Akar açıkladı: Terhisler 1 ay uzadı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni tip koronavirüs nedeniyle, birliklere yeni er gelmeyeceği için hali hazırda silahaltında olan erlerin, hizmet sürelerinin uzatılmasının planlandığını belirtti.

  • Kategori : Gündem
  • 15 Nisan 2020 Çarşamba
  • 12:01

Gazetekale.com / Burak Çalışkan

HİZMET SÜRELERİ UZATILDI
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle birliklere yeni erlerin gelmeyeceğini, dolayısıyla hali hazırda silahaltında olan erlerin, hizmet sürelerinin uzatıldığını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Kasım 2019 celp döneminde silahaltına alınanların hizmet süresinin bir ay süre ile uzatılmasının ve bir ay sonra konunun yeniden incelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir." dedi.

BEDELLİ ASKERLİK VE ATAMALAR ERTELENDİ
Komuta kademesinin de katıldığı toplantıda, konuya ilişkin kapsamlı bir açıklama yapan Bakan Akar, "Bildiğiniz gibi daha önce bedelli askerlik ile personelimizin atamaları ve uzun süreli görevlendirilmeleri de ertelenmişti. Çalışma sonuçları en kısa zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylarına sunulacaktır. Bahsettiğimiz terhis ve celplerin ertelenmesi ile ilgili düzenlemeleri, milletimizin bağrından çıkan TSK’nin operasyonlarına ve diğer faaliyetlerine herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak şekilde planladık.” 

500 BİN KİŞİLİK ÇOK KAPSAMLI HAREKETLİLİK
"Aldığımız tüm bu tedbirlere rağmen, celp ve terhislerin bu aşamada yapılmasının, Mehmetçik, toplum ve TSK için bir risk oluşturduğunu değerlendirdik, gördük, görüyoruz. Önümüzdeki dönemde Jandarma dahil 53 bin kişi celp kapsamında gelecek, 66 bin kişi de terhis olacaktır. Yurdumuzun her köşesinde ve yurt dışında görev yapan Mehmetçiğin bu görev değişimi yurt çapında en az 120 bin kişilik çok kapsamlı bir hareketliliğe sebep olacaktır. Aile bireyleri ve diğer yakınları dikkate alındığında bu rakamın 500 binlere varacağı değerlendirilmektedir.”

VİRÜS OPERASYONLARIMIZI TEHLİKEYE SOKABİLİR
“Kışladan sağlıklı çıkanların evlerine, evlerinden sağlıklı çıkanların kışlalara virüs bulaşmadan ulaşmaları bu ortamda çok riskli ve hatta mümkün de olmayabilir. Bu da hem TSK için hem de aileler ve toplum için büyük tehlike ve risk demektir. Bu hareketlilik, bugüne kadar karantina, şehirlerin izolasyonu, sokağa çıkma yasağı gibi sosyal hareketliliği asgariye indiren tedbirlerle yurt genelinde ve TSK bünyesinde sağlanan kazanımlara çok ciddi, büyük zararlar verebilir. Buna bağlı olarak, özellikle operasyon birliklerimizde meydana gelecek bir virüs salgını yurt içi, yurt dışı operasyonlarımızı tehlikeye sokabilir."

SALGINA KARŞI AMANSIZ BİR MÜCADELE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR
"Yurt içi ile yurt dışındaki birlik, karargah ve kurumlarımız teyakkuz halinde olup bu salgın riskine karşı her türlü tedbir proaktif olarak alınmakta, amansız bir mücadele yürütülmektedir.
Bugüne kadar asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız ilhamla nasıl ki görev ve sorumluluklarımızı, teröre karşı mücadelemizi birlik, beraberlik içerisinde yerine getirdiysek bu virüse karşı yürüttüğümüz mücadelede de değerli halkımızla birlikte başarılı olacağımızdan şüphemiz yoktur. Bu amansız mücadelede başarılı olabilmek için fedakarlık ve sorumlu davranış esastır. Sonuç olarak şu anda ülkemizin güvenlik ve bekası için altı büyük operasyonu kahramanlık ve fedakarlıkla, ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı ile yürüten Mehmetçik'e, peygamber ocağı olarak da bilinen TSK’ya, asil milletimizin bu konuda da gerekli desteği sağlayacağına inanıyoruz."
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.