Bağırsak iltihaplanmasına dikkat 

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serhat Sekmek,  ‘19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Sekmek, “İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH)’nın kesin nedeni bilinmemekle birlikte sindirim sistemi kanalının yüzeyinde kronik iltihaplanma biçiminde tanımlanmaktadır” dedi. 

  • Sağlık
  • 19 Mayıs 2022
  • 14:51
Bağırsak iltihaplanmasına dikkat 

SÜREKLİ BİTKİNLİK VE HALSİZLİK
Sekmek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “İltihap ağızdan başlayarak makata kadar sindirim kanalı boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. İBH genelde ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olmak üzere iki ayrı tipte oluşur. Kadın ve erkeklerde eşit olarak görülen İBH; en yaygın olarak 15-35 yaş aralığında görülür. İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) ve irritabl bağırsak sendromu (İBS) benzer belirtiler sebebiyle genellikle birbiriyle karıştırılıyor. İBH’nın belirtileri daha çok ishal, dışkıda kan, kramp biçiminde karın ağrısı, hızlı kilo kaybı, ateş yüksekliği ile sürekli bitkinlik ve halsizlik şeklinde.” 


İSHAL, KANLI DIŞKILAMA, AĞRILI BAĞIRSAK
“Kroniktir ve ömür boyu sürüyor. İBS ise daha çok psikolojik kökenli olup; karında şişkinlik, gaz, gerginlik, ağrı, büyük tuvalet alışkanlıklarında bazen kabızlık, bazen ishal şeklinde belirti gösterir. İnflamatuvar bağırsak hastalığına (İBH) geç tanı konması hem hasta hem de hekimler açısından sorun oluşturuyor Bu durum özellikle ilk belirtileri iritabl bağırsak sendromuyla (İBS) örtüşen Crohn hastalığı için geçerli. İnflamatuvar bağırsak hastalığında 3 aydan uzun süren karın ağrısı, son 3 ayda kilo kaybı, son 3 ayda ateşlenme gibi birkaç aya yayılan kriterler bulunabildiğinden, kişinin kendi sağlık geçmişiyle ilgili bilgilere hâkim olması önem taşımaktadır. Diğer önemli belirtiler ishal, kanlı dışkılama, ağrılı bağırsak hareketleridir. İBH belirtileri gösteren hastaların bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmaları ve sonrasında tedavi süreçlerini aksatmamaları son derece önemli” dedi.


Haber: Burak Çalışkan

İlginizi Çekebilir

Bağırsak iltihaplanmasına dikkat 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

72665

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER