Ahilik pilavı dağıtıldı

Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan Ahilik Kültürü Kırıkkale’de coşkuyla yaşatıldı. Mehteran Takımı eşliğinde yürüyüş ile başlayan “Ahilik Haftası” kutlamalarında Kırıkkale Belediyesince vatandaşlara bin kişilik Ahilik Pilavı dağıtıldı. 

  • Gündem
  • 19 Eylül 2023
  • 16:44
Ahilik pilavı dağıtıldı

TÜRK İSLAM TARİHİNDE ÖNEMİ AYRI
Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi ve Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği işbirliği ile düzenlenen Ahilik Haftasında programı, Kırıkkale Belediyesi önünden mehteran eşliğinde yürüyüş ile başladı. Yürüyüşe, Kırıkkale esnafı ve vatandaşlar katıldı. Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşan Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Ahilik kültürünün Türk-İslam tarihinde önemli bir yere olduğunu vurguladı. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı burada yılın kalfasına ödülünü taktim etti. 

BİN KİŞİLİK YEMEK VERİLDİ 
Şed kuşatma ve başarılı esnaflara sertifikaların verilmesi ardından düzenlenen tiyatro gösterileri ile son bulan Kültür Merkezi programı sonrası Cumhuriyet Meydanına geçen kutlama heyeti burada esnaf çadırlarını ziyaret etti. Özellikle unutulmaya yüz tutmuş kalaycılık ve ahşap oyunca sergileri ilgi topladı. Program sonrası bir gelenek haline gelen Ahilik Pilavı Kırıkkale Belediyesince vatandaşlara dağıtıldı. Bin kişiye Ahilik Pilavı dağıtan Kırıkkale Belediyesi, Nur Camiinde düzenlenen program sorası da cemaate tatlı ikramında bulundu.

Haber: Süleyman Ok 


 

İlginizi Çekebilir

Bakan Yardımcısı Karaloğlu, Kırıkkale'yi ziyaret etti

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de çevrilen pedallar TRT’de 

İlginizi Çekebilir

Tekbıyıkoğlu: “Kırıkkale’yi spor şehri yapacağız”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

28541

Camilerde Mevlid Kandili heyecanı yaşanacak 

Toplu taşımada büyük kolaylık

Sessiz dervim

Uyuşturucu operasyonunda 1 şüpheli tutuklandı

Orhan Kılıç’tan 71 öğrenciye burs 

Milletvekili Kılıç: "Türkiye’nin Saadet Partisi’ne ihtiyacı var"

SIRADAKİ HABERLER