3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajda, bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı erken ölümlerin, 2025 yaşına kadar yüzde 25 azaltılması hedeflendiği belirtildi. 

  • Sağlık
  • 03 Eylül 2022
  • 15:32
3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası

“YILDA EN AZ 1 KEZ”
18 yaş ve üstü bireylerin yılda en az 1 kez aile hekime başvurarak gerekli kontrolleri yaptırmaları gerektiğini belirten İl Sağlık Müdürlüğü, “Aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan obez, hipertansif, diyabetik ve kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapılması gereken hastalara, yaşlı bireylere ve sağlıklı bireylere dair listelerden tarama ve izlem işlemlerini yapmaktadır. 18 yaş ve üstünde bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez, kan basıncını, boy, kilo ve bel çevresini ölçtürebilir. Kan basıncı yüksek ise aile hekimi teşhis koymak için ilave kan basıncı ölçümleri ve tetkikler de isteyebilir.” ifadelerini kullandı. 

YAŞAM KONUSUNDA DANIŞMANLIK
Değerlere bakılarak 10 yıl içerisinde hastalığa yakalanıp, yakalanmama riskinin ölçülebildiğini belirten İl Sağlık Müdürlüğü, “40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabilirler. Risk değerlendirmesinde öncelikle yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bilgileri alınmakta, kan basıncı ölçülerek ve total kolesterol değeri bakılarak 10 yıl içinde bazı kalp damar hastalıklarından ölüme ilişkin risk hesaplanmaktadır. Hesaplama sonrasında Aile Hekimi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık vermekte, risk durumuna göre gerekli durumlarda sağlıklı hayat merkezlerinden destek alınmasını sağlamakta, daha ileri tetkik ve tedavi planı için ise uzman hekime yönlendirmektedir.” dedi.
 

İlginizi Çekebilir

Gazetekale’nin Ekim sayısı tüm bayilerde 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

48581

HIV enfeksiyonu yayılmaya devam ediyor

Millet bahçesinin açılışına çok az kaldı

Kontrolden çıkan otomobil iş yerine girdi!

Park halindeyken yanan otomobil kullanılamaz hale geldi

Geleceğin meslekleri

Fikret Karabudak Stadyumu yenilenecek

SIRADAKİ HABERLER