15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, ‘15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İl Sağlık Müdürlüğü mesajında, el yıkamanın içinde bulunduğumuz dönemde daha da önemli bir hale geldiğini ve virüsten korunmanın en kolay yollarından biri olduğunu belirtti.

  • Kategori : Sağlık
  • 15 Ekim 2020 Perşembe
  • 11:15

BİR GÜNLE SINIRLI KALMASIN
El yıkamayı alışkanlık haline getirmenin çok önemli olduğunu belirten Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü mesajında şu ifadelere yer verdi; “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak kabul etmiştir.  Bu özel günde; el yıkamanın önemi ve el yıkamayı alışkanlık haline dönüştürmek çok önemlidir. Bu günün amacı, bir günle sınırlı kalmaması, su ve sabunla el yıkamanın sürekliliğini sağlamaktır.”

VİRÜSÜ ÖNELEMENİN EN UCUZ VE KOLAY YOLU
“Koronavirüs hastalığı (Kovid-19) gibi solunum yolu virüsleri, virüs içeren balgam gibi maddeler ya da damlacıklar göz, burun ya da boğaz yoluyla vücudunuza girdiğinde yayılır. En sık görülen yayılma biçiminde ellerdir. Eller aynı zamanda virüsün bir kişiden diğerine geçmesinde de başlıca aracı durumundadır. Bir pandemi sırasında virüsün yayılmasını önlemenin en ucuz, kolay ve önemli yollarından biri ellerin sabun ve suyla sık sık yıkanmasıdır.” 

DOKUNULAN HER YER HASTALIĞIN YAYILMASINA SEBEP OLUR
“Günlük yaşamda birçoğumuz öksürürken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız sonrasında yakınımızdaki kişilerle tokalaşarak ayrılırız. Ellerimizi hastalık bulaştırma, yayma aracı olarak kullanmış oluruz. Grip virüsleri ellerde saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle sadece el yıkama ayrı bir önem kazanmaktadır. Virüs ile kirlenmiş ellerle tokalaşmak, kapı kollarına, asansör, cep telefonu, bankamatik düğmeleri gibi yerlere dokunmak dokunulan her yerin virüs ile kirlenmesine hastalığın yayılmasına sebep olur.” 

ELLER 15-20 SANİYE YIKANMALIDIR
“Bu nedenle, kirli eller ile hasta olanların el temizliğine dikkat etmesi çok önemlidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolu el yıkamadan geçmektedir. El yıkamak basit görünse de, uyulması ve dikkat edilmesi gereken kuralları vardır. Ellerde en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır. Doğru teknik; 15-20 saniye sürede ve özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları uygun teknikle yıkanmalıdır. Çünkü etkin bir el hijyeni her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabilir.”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.