123 bin 350 bin sigortalı var 

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Veli Karacaköylü, Kırıkkale’de 69 bin 453 aktif sigortalının, 53 bin 97 adet ise pasif (emekli) sigortalının bulunduğunu söyledi. Kayıt dışı istihdamı bitireceklerini ifade eden Karacaköylü, bu konuda etkin çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

  • Gündem
  • 17 Mayıs 2022
  • 14:26
123 bin 350 bin sigortalı var 

KAYIT DIŞI İSTİHDAMI BİTİRECEĞİZ  
Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir takım etkinlikler düzenleniyor. Hafta kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen İl Müdürü Veli Karacaköylü ve müdür yardımcıları yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Kurum olarak etkin çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden Karacaköylü, “Sosyal Güvenlik Reformunun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Bu bağlamda sürdürdüğümüz çalışmalarla Kırıkkale’de kayıt dışı istihdamı bitirmeyi hedefliyoruz” dedi. 


TOPLUMUN BÜTÜN KESİMİNE ULAŞACAĞIZ 
Karacaköylü “SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığını tek çatı altında birleştiren ve Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından biri olarak kabul edilen Sosyal Güvenlik Reformu 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edildiğinden, her yıl 16 Mayısı içine alan hafta Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu tür haftalar toplumda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından önem taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunu, herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerde, iletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız.” 


BU KONUDA KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDECEK 
2002'de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,5'e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2022 yılı için 150,12 TL'dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar. Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Kayıt dışı istihdamın Kırıkkale’de bitirilmesi konusundaki kararlılığımız devam edecek”.


DENETİMİN YERİNİ REHBERLİĞİN ALDIĞI ANLAYIŞ 
Karacaköylü “İl Müdürlüğümüzde görevli arkadaşlarımızın da gayretiyle hep birlikte çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla işbirliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Reformunun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30'lara kadar düşmüştür. e-Devlet e-SGK, SMS sistemimiz SGK sosyal medya SGKWEB TV, Alo 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi ile 7/24 yanınızdayız. Tek çatı altında on altıncısını kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemizin tüm kesimleri için kutlu olmasını diliyoruz” dedi.  


Haber: Ahmet Gökdemir 
 

İlginizi Çekebilir

123 bin 350 bin sigortalı var 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

50373

Mirası paylaşamıyoruz 

Kaba doğum hızımız azalıyor! Kırıkkale’nin nüfusu eriyor!

PERKOTEK Plaka Tanıma Sistemi

Motorinin litre fiyatına 2 lira 50 kuruş indirim

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

SIRADAKİ HABERLER