1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası

1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Kasım “Disleksi Farkındalık Haftası” dolayısıyla, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi konferans salonunda hizmet içi eğitim verdi.

  • Kategori : Sağlık
  • 02 Kasım 2019 Cumartesi
  • 11:04

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Kasım “Disleksi Farkındalık Haftası” dolayısıyla, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi konferans salonunda hizmet içi eğitim verdi.

Tüm aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim programına, Psikolog Esra Bakçepınar, Psikolog Tuğçe Kızılakça, Sosyal Hizmet Uzmanı Büşra Nur Altaş ve Çocuk Gelişimci Başak Çelik katıldı. İki gün süren eğitime yoğun katılım oldu.

Düzenlenen programın ardından 1-7 Kasım “Disleksi Farkındalık Haftası” ile ilgili açıklama yapan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş; “Bilindiği üzere öğrenme, en yalın anlamda bilginin kazanılması olarak tanımlanırsa, bireyin bilgiyi kazanırken zorlanması sonucunda ortaya çıkan sorunlara da öğrenme güçlüğü denebilir. Özgül öğrenme güçlüğü eğitim sistemiyle ilişkili bir kavram olduğundan ilköğretim döneminde belirtileri ortaya çıkmakta ve böylelikle tanı konulabilmektedir. 

Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuğun zekası normal ya da normalin üstündedir. Ruhsal bir hastalığı ve duyusal bir özrü olmaması ve iyi eğitim almasına rağmen dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermektedir.

Özgül öğrenme güçlüğünün alt tipleri olarak; okuma güçlüğü (disleksi), yazılı anlatım güçlüğü (disgrafi) ve sayısal güçlük (diskalkuli) belirtilebilir. 

Özgül öğrenme güçlüğünün herhangi bir tıbbi tedavisi yoktur ve yaşam boyu süren bir bozukluktur. Erken tanılanması ve sonrasında da uygun şekilde eğitimle gerekli uyarlamaların yapılarak bireyin bu durumdan en az şekilde etkilenmesi sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, disleksi hastalık değil, öğrenme şekillerindeki farklılıktır.” dedi.
 

turkiyede 40 bin kisi disleksi hastasi.png

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.