Enerjisa Araç elektrikli filosunu devreye aldı

Enerjisa Araç elektrikli filosunu devreye aldı
Türkiye elektrik dağıtım sektörünün lideri Enerjisa Dağıtım Şirketleri, 14 ilde 22 milyondan fazla nüfusa elektrik dağıtım hizmeti sağladı.

80 HİBRİT OTOMOBİLİ ENVANTERİNE EKLEDİ

Sürdürülebilir çevre hedefleri doğrultusunda fosil yakıt tüketimini azaltmak amacıyla filolarındaki elektrikli araç dönüşümüne hız kazandıran Enerjisa Dağıtım Şirketleri, binek ve hafif ticari segmentindeki elektrikli araçlarına ek olarak 80’in üzerinde de hibrit otomobili envanterine ekledi. Filosundaki elektrikli araç dönüşümünü başlatan ve bu araçları bakım, endeks okuma ve arıza onarım süreçleri gibi işlemler için operasyonunun bir parçası haline getiren Enerjisa Dağıtım Şirketleri, Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ÇYS) Stratejisine bağlı olarak gelecek hedeflerini de belirledi.

2025 HEDEFİ YÜZDE 25 ELEKTRİKLİ

Buna göre 2024’te 868 tona yakın emisyon tasarruf hedefiyle filodaki elektrikli araç sayısı 500’e yükselecek. Bu haliyle aktif olarak kullanılan elektrikli araçlar filodaki toplam araç sayısının yüzde 12’sini oluşturacak. 2025 yılı hedefleri doğrultusunda filosundaki elektrikli araç sayısını 1000’e yükseltecek olan Enerjisa Dağıtım Şirketleri, böylece filodaki elektrikli araç payını da yaklaşık yüzde 25’e çıkarmayı amaçlıyor. Filodaki her 4 araçtan 1’inin elektrikli olmasıyla birlikte şirket, 2025 yılında yaklaşık 2 bin 265 ton emisyon tasarrufu yapmayı ve fosil yakıt tüketimini yüzde 14 düşürmeyi hedefliyor.

2025-hedefi-yuzde-25-elektrikli.jpg

ENERJİSA DAĞITIM ŞİRKETLERİ GENEL MÜDÜRÜ OĞUZHAN ÖZSÜREKCİ

“Geniş bir coğrafyada kaliteli ve kesintisiz elektrik hizmeti için görev yapan ekiplerimiz, yatırım, bakım, arıza ve diğer süreçlerimizde 7/24 sürdürdüğü işlemleri artık bu araçlar ile gerçekleştirecek. Bu sayede karbon ayak izimizi de düşüreceğiz. Elektrikli araçların şebekeler üzerindeki yükünü karşılamak için şebeke yatırımlarımızı da tüm hızıyla sürdürüyoruz. Filomuzdaki elektrikli dönüşüme ek olarak, elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmak ve verimli hale getirmek için, çalışanlarımıza eğitimler vererek bir kültür oluşturuyoruz. Tüm sektörlere de bu konuda örnek olmayı hedefliyoruz.”

ENERJİSA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE KURUMSAL YETKİNLİKLER BÖLÜM BAŞKANI EBRU TAŞCIOĞLU

“Birleşmiş Milletlerin hedefleri, Paris İklim Anlaşması, Avrupa Birliğinin karbonsuzlaşma adımları ve Türkiye’nin 2053 Sıfır Emisyon Planı doğrultusunda ve tabii ki ülkemize ve gelecek nesillere boyun borcumuzun bilinci ile bize düşen sorumluluğun farkındayız. Enerjisa olarak Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim değişikliğine karşı Türkiye’nin aktif politikalarına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Attığımız her adımla daha temiz bir dünya için, hem geleceğin enerji dünyasına ve trendlerine bugünden ayak uyduruyoruz hem de sektördeki değişim ve dönüşüme öncülük ediyoruz” dedi.

enerjisa-surdurulebilirlik-ve-kurumsal-yetkinlikler-bolum-baskani-ebru-tascioglu.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.