Aytekin: “Emeklilerin hak kayıpları giderilsin”

Aytekin: “Emeklilerin hak kayıpları giderilsin”
Türkiye Emekliler Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, emeklilerin uğradığı hak kayıplarının giderilmesini istedi. 

EN BÜYÜK GÜVENCE OLACAKTIR 
Aytekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Anayasamızda temel bir insan hakkı olan sosyal güvenlik haklarının koruma altına alınmasına rağmen kanunlarımız bu konuda yetersiz ve güvencesiz kalmıştır. Sosyal güvenlik mevzuatımızda norm ve standart birliği sağlanmadığından emekli aylıkları arasındaki uçurumda büyümektedir. Emeklilere sendika ve toplu sözleşme hakkı tanınmalı ve derneğimiz pazarlık masasında temsil edilmelidir. Benzer şekilde çalışanların toplu sözleşme kapsamına alınması da sosyal güvenlik haklarını korumada en büyük güvence olacaktır.” 

EMEKLİLERİMİZİN ÜYE OLMASINI HEDEFLİYORUZ
“Çalışanların büyük bir kesimi asgari üçret alırken emekliler ise sistemdeki emekli aylığı hesaplamaları nedeniyle asgari ücretin altında emekli aylığı almaktadır. 16 Kasım 1970 yılında kurulmuş olan Türkiye Emekliler Derneği 119 şubesiyle il ve ilçelerde emeklilere üye olması için çağrılar yapmaktadır. 52 yıllık bir geçmişi olan Türkiye Emekliler Derneği ne bütün emeklilerimizin üye olmasını hedefliyoruz. Her şubemiz emeklilere çağrı yapmakta hak aramada güçlerini birleştirmelerinin önemine dikkat çekmektedir. Derneğimiz hak arama mücadelesi vermektedir.” 

ÇOK SAYIDA SORU İLE KARŞILAŞIYORUZ
“Ücretsiz danışmanlık ve hukuku süreç ile ilgili yönlendirmeler yapan derneğimizin kıymetini her bir emeklimizin bilmesi gerekir. İntibak neden yapılmıyor aylıklar çok yetersiz yüzdeli zamlar adaletsiz ek ödemelerin bir değeri kalmadı katkı payları haksız bir ödemeye dönüştü ve emekli ikramiyeleri sabitlendi gibi çok sayıda soru ile karşılaşıyoruz. Bu sorunların çözümü için emekli dul ve yetimlerimiz derneğimiz çatısı altında güçlerini birleştirmelidir. Başarılı olmak için birlikte mücadele etmeliyiz ve haklarımızı aramalıyız” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.