Atık yağ projesine destek

Atık yağ projesine destek
Kırıkkale Belediyesi, bitkisel atık yağların doğaya verdiği zararı ve kirliliği önlemek için başlattığı “Atık Yağ Toplama Kampanyasına Kırıkkaleliler önemli destek verdi.

100 LİTREYE YAKIN EVSEL ATIK YAĞ TOPLANDI
Kullanılmış atık yağlar su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Bir damlası tonlarca temiz suyun ve toprağın kirlenmesine neden olan atık yağları evlerinde biriktiren vatandaşlar bu atık yağları Kırıkkale Belediyesine teslim ederek hem çevreyi koruyor, hem de sağlıklı bir gelecek için önemli bir adım atıyor. Bu yıl proje kapsamında 100 litreye yakın evsel atık yağ toplayan Kırıkkale Belediyesi, atık yağları bertaraf edilmesi için ilgili firmaya teslim etti. 

SUYUMUZU KORUYALIM
Bitkisel atık yağların insan ve çevre sağlığı açısından oldukça zararlı olduğunu ifade eden Kırıkkale Belediyesi yaptığı açıklamada “ lavabolara karışan atık yağlar, yer altı sularımıza karışmakta, gölleri, akarsuları ve temiz su kaynaklarımızı kirletmekte yine kanalizasyona dökülen atık yağlar, kanalizasyon sistemlerimizin tıkanmasına neden olmaktadır. Bitkisel Atık Yağların kontrolü yönetmeliği gereği atık yağların çöpe atılması veya dökülmesi yasaklanmıştır. Bu kapsamda Kırıkkale Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü olarak bu yağları topluyoruz. Vatandaşlarımız evsel atık yağlarını Kırıkkale Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüzü arayarak ekiplerimizce almaları sağlanabilir ya da  muhtarlıklara bu yağları bırakabilirler. Burada toplanan atık yağlar geri dönüşüm tesislerine gönderilecektir” ifadesi kullanıldı.

Haber: Meryem Tekin 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.