Ahilik Haftası kutlandı

Ahilik Haftası kutlandı
Kırıkkale'de Ahilik Haftası düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Vali Mehmet Makas, Ahiliğin, eşrefi mahlukata ve insan odaklılığa hizmet eden bir kültür olduğuna dikkati çekti.

İNSAN VE AHİRET ÜZERİNE KURULU 
Kırıkkale Valisi Mehmet Makas, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Cebeci, esnaf temsilcileri ile öğrenciler, mehter takımı eşliğinde Kırıkkale Belediyesi'nden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü önüne kadar yürüdü. Makas, burada düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Müslüman ve Türk kültüründe her şeyin insan ve ahiret üzerine kurulu olduğunu söyledi.

BİR YOL ATALIĞI MÜESSESESİDİR
Ahiliğin, eşrefi mahlukata ve insan odaklılığa hizmet eden bir kültür olduğuna dikkati çeken Makas, "Usta çırak ilişkisiyle esnafımızın hem dini hem de milli değerlerini birbirine aktardığı bir yol atalığı müessesesidir. Bu dürüstlük abidesi Ahilik teşkilatı, hem dinimizin emrettiği kuralları bir araya getiriyor hem de milli değerlerimizdeki ticaret ahlakını öğreterek toplumun temelini oluşturuyor." diye konuştu.

TOPLUMA ÖRNEK OLAN YAŞAM BİÇİMİ 
Belediye Başkanı Saygılı da Ahiliğin sadece bir esnaf kuruluşu olmadığını, aynı zamanda toplumda örnek olan yaşantı biçimi olduğunu dile getirdi. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cebeci ise toplumsal yaşamın ortak paydası olan ve insan üzerine kurulan Ahilik teşkilatının, günümüze kadar görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını kaydetti.

YILIN AHİLERİ ŞED KUŞANDI 
Akademisyen Kazım Ceylan tarafından "Ahilik" konulu konferansın verildiği programda, "Ahilik" tiyatrosu sergilendi. "Yılın Ahisi" Bekir Balcı, "yılın kalfası" Ali Kızılırmak ve "yılın çırağı" Melike Aygün'e cübbe giydirilip şet kuşatıldığı tören, Cumhuriyet Meydanı'nda unutulmaya yüz tutmuş meslekler sergisinin gezilmesiyle sona erdi. Törene, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, protokol üyeleri, esnaf temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.