Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır 

Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır 
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığına bağlı personeli tarafından Yüksek İhtisas Hastanesi personeline yönelik verem eğitimi ve farkındalık haftası kapsamında toplantı yapıldı.

TÜM ORGANLARA BULAŞABİLİR 
Yüksek İhtisas Hastanesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Yeni, Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Albayrak ile İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve hastane idarecileri katıldı. Düzenlenen eğitimde Verem Savaş İl Koordinatörü Dr. Hilal Turhan Güler tarafından katılımcılara çeşitli bilgiler verildi. Güler, “Bilinen en eski bulaşıcı hastalıklardan biri olan Tüberküloz (Verem) hastalığı, ölümcül ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Öncelikle akciğerlerde olmak üzere tüm organlarda görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır.” 

HASTALARA ÜCRETSİZ VERİLİYOR 
“Tüberküloz hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması ile saçılan damlacıkların sağlıklı kişiler tarafından solunması ile bulaşır. Hasta kişilerde halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı gibi belirtiler görülür. Hastalığın tanısı balgam incelemesi ve akciğer grafisi ile konabilmektedir. Tüberkülozun tedavisi en az 6 aydır. İlimizde Verem Savaş Dispanserinde tüberküloz hastalarının tedavisi Doğrudan Gözetimli Tedavi ile yapılmaktadır. Tüberküloz ilaçları verem savaş dispanserimizde hastalara ücretsiz olarak verilmektedir. “

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİDİR 
“Bulaştırıcı dönemde olan tüberküloz hastası ile aynı ortamda bulunan temaslı kişilerin, verem savaş dispanserimizde muayene ve tetkikleri yapılmaktadır. Enfeksiyon ya da hastalık riski taşıyan temaslılar koruma tedavisine alınmakta ve 6 aylık ilaç tedavisi başlanmaktadır. Tüberküloz hastalarının ilaçlarını düzenli ve yeterli süre kullanımı tedavi başarısı için çok önemlidir. Düzenli tedavi ile ortalama 2-3 hafta içinde bulaştırıcılık bitmektedir. Veremsiz bir Türkiye hedefine ulaşmak için hastaların tedavilerinin başarıyla tamamlanması, bulaştırıcılığın önlemesi açısından önem arz etmektedir” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.