Uzman Çavuşlar atama bekliyor

Uzman Çavuşlar atama bekliyor
Muhabir
Atanamayan Uzman Çavuşlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, meslekte sözleşme ve görev sürelerini tamamlamış kamu kurumuna geçmek isteyen Uzman Çavuşların atama beklediğini söyledi

HİZMET YILINI TAMAMLAMIŞ OLMASI GEREK

Atanamayan Uzman Çavuşlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, ülke için fedakarca görev yapmış uzman çavuşların kazanılmış haklarını istediklerini ve atanmayı beklediklerini söyledi. Gündeşli, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında; Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir” dedi.

uzman-cavus-2.jpg

UZMAN ÇAVUŞLARIN KAZANDIĞI BİR HAKKIDIR

Gündeşli, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur Kadrolarına atanma hakkına sahiptirler. 2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlarda hak kaybına uğramıştır. Bu Uzman Çavuşların kazanılmış haklarıdır.”

KAMU KURUMLARI OLUMSUZ YANIT VERİYOR

“Lakin hak sahibi binlerce Kahraman uzman çavuş kazanılmış hakları olmasına rağmen yıllardır kamuda memurluk kadrolarına atanamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları atanma taleplerine personel alımı yapmıyoruz, atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır vb. şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt vermektedirler.”

uzman-cavus.jpg

VATAN VE MİLLETİMİZ İÇİN GÖREV YAPTIK

“Yukarıda söz edilen kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların Atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin Kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle kazanılmış hakkımız olmasına rağmen atanamıyoruz. Aynı üniforma altında terörle ve teröristlerle Kahramanca mücadele etmiş fakat Şehit ve Gazi olmuş Uzman Çavuşlar 3173 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında; şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları Devletimiz tarafından yılın belirli aylarında kamu kurum ve kuruluşlarının boş Memur ve işçi kadrolarına hak sahipliğinin tespitinden sonra kura ile atandırılarak istihdamları sağlanmaktadır.”

uzman-cavuslar-4.jpg

DEVLETİMİZ BU SORUNA ÇÖZÜM BULMALI

“Bu mücadele de bir şekilde sağ kalıp silah arkadaşlarının kanını yerde koymayan ilerleyen süreçte bir şekilde mesleğinden ayrılan Uzman Çavuşlar ise bir başlarına ellerinde bir kanun maddesi ile kurum kurum gezip Atanabileceği Atanma başvurusunu kabul edebilecek yer aramaktadır. Yaşanan mağduriyetin bitirilmesi ve kahramanların haklarının teslimi için bir defaya mahsus olmak üzere 3173 sayılı kanunda belirtilen atama şeklinde yada 6191 sayılı kanuna tabi Sözleşmeli Erlerin kamuda istihdamı yönünde hazırlanan yönetmelik benzeri bir yönetmelik ile kamuda memuriyete atanmalarının Devletimiz eliyle yapılmasını istiyoruz."

uzzman-cavus.jpg


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum