Köşe Yazarı

İlyas Şen

ilyassen@gazetekale.com

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

  • 15-10-2020
  • 17:57:31

Toplum içinde  artık eskisi gibi doktor, öğretmen mühendis olmak yerine,  son dönemlerin en popüler  meslekleri arasında  olan YouTuber ya da vlogger olma hayalleri karşımıza çıkmaktadır.

Önce gelin youtuber ya da vlogger nedir bir öğrenelim.

Youtuber: Youtube internet sayfasında bir maille kendine ait bir kanal açmış, açtığı kanala kendi ürettiği videoları yükleyip, izlenme oranlarına ve aldığı reklamlara bağlı olarak para kazanan kişi demek.

Vlogger: Aslında blok yazanlarla aynılar tek farkları bloggerler yazı yazıyorlar, vloggerler ise video içeriklerini, belirlemiş oldukları konu dahilinde üretiyorlar.

Peki, ‘ben nasıl Youtuber ya da Vlogger olacağım ?’diyenler, önce Youtube sayfasında bir maille bir kanal açacaksın, sonra kendi kanalına bir isim bulacaksın tabi bunu yapmadan önce hangi konularda içerik üreteceğine karar vereceksin, ismi bulduğunda bu ismin başka içerik üreticisi ile aynı olmamasına da dikkat edeceksin.

İsmi buldun kanalı açtın, içerik üretmeye hazırsın…Peki bu aşamada ne yapmalısın ? Profesyonel Vlogger gibi içerik üretmek istiyorsan kullanacağın cihazlarda çok önemli, hayır profesyoneller gibi olmasan da yine video içerik üretmek için bazı cihazlar lazım.

Video içerik oluşturmak için hangi cihazlar lazım bana der gibisin sanki…

İşte o liste;

  • Kamera
  • Tripot
  • Işık
  • Mikrofon
  • Bilgisayar

Kamera olarak, küçük bir handycam, video çekme özelliği olan fotoğraf makinesi, hatta bir telefon bile işini görebilir. Görüntünün kaliteli olabilmesi genelde stabil bir görüntüye sahip olması ile ortaya çıkar onun için kamera ayağı olarak da bilinen tripot çok önemli. Kullanacağın kamera milyon dolarlık bir cihaz olmayacağına göre kaliteyi ışıkla yakalayabileceğine inanabilirsin. Kesinlikle karanlık, aydınlatamadığın mekanlarda çekim yapmamalısın. Sesin olmadığı hiçbir çalışma izleyiciyi etkilemez ve kendini izletmez. Bunun için ortam sesini ya da konu edindiğin şeylerin seslerini almak için mikrofon kullanmak zorundasın. Tüm çekmiş olduğun video ve seslerin bir araya getirilmesi, konuya uygun giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini oluşturabilmen, videona yazılar ekleyebilmen için bir bilgisayar ve görüntülerini işlemek için bir tane video kurgu programına sahip olmalısın. Tabi videonu kurgulayabilmek için de video kurgu programına hakim olman gerekecek.

Tüm bunları yaptın videon hazır onu kanalına yüklemeye hazırsın. Yüklemeye başladın ve ilgi çekici bir başlık attın videon yüklendi.

Youtuber oldun mu?

Maalesef daha olmadın ama tebrikler ilk vlogunu çektin ve bir vlogger olma yolunda çok önemli bir adım attın.

Youtube de para kazanabilmek için insanların senin videolarını izlemesi beğenip yorum yapmaları lazım, hatta daha ötesi senin videolarını izleyebilmek için, sık sık video arasına zırt pırt giren reklamları izlemeleri gerekmektedir.

Youtube abonelik sistemi ile çalışmakta, yani, hayranlarının, kanalına abone olmaları gerekmektedir. Abone olup videolarını izlemeleri, senin para kazanmaya başlayabilmen anlamına gelmiyor. Tüm içeriklerin sana ait olduğu, belli sayıda video yüklemen, belirli sayıda abone sahibi olduktan sonra, Youtube ile iş ortaklığın başlıyor. İzlenmelerin, beğenilerin, yorumların ve reklam izlenme oranlarına göre para kazanmaya başlıyor ve artık sende bir Youtuber ve Vlogger oluyorsun.

Hayırlı uğurlu olsun.

Diğer Yazarlarımız

Geleceğin Meslekleri...

Berat Doğan

Son Makaleyi Oku

Yaparsa Mehmet Saygılı yapar

Özgür Dönmez

Son Makaleyi Oku

Hayatınızda size verilen sinyaller!

Hatice Akgül

Son Makaleyi Oku

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Ahmet Gökdemir

Son Makaleyi Oku

Bir saat babayı hatırlatır 

Nermin Uslu

Son Makaleyi Oku

Prematüre annesi olmak

Berna Yahşi

Son Makaleyi Oku

Seçim ve sürpriz isimler

Kadir Yahşi

Son Makaleyi Oku

İyilik ekseninde aile

Tahir Kıymaz İl Vaizi

Son Makaleyi Oku

Ölüm

Bekir Akdeniz

Son Makaleyi Oku

Sen güneşsin öğretmenim

Hidayet Doğan

Son Makaleyi Oku

Milli gururumuz TOGG

Müfit Arslan

Son Makaleyi Oku

Unuttu beni

Derviş Ekim

Son Makaleyi Oku

Geçti ömrüm boşu boşuna 

Dede Bulut

Son Makaleyi Oku

Gönül öyle bir şeydir ki 

Sadettin Karalök

Son Makaleyi Oku

Öğretmenim

Rabia Taşdemir

Son Makaleyi Oku

Her şeyi sen öğrettin

Şadiye Eryılmaz

Son Makaleyi Oku

Emperyalizmin ordusu kahpe NATO...

Enver Özdel

Son Makaleyi Oku

Gerçeklik Nedir?

Taha Yasin Karabay

Son Makaleyi Oku

Ramazan Ayı

Ali Ünal

Son Makaleyi Oku

Bir çocuğun gözyaşları!

Aysun Sertdemir

Son Makaleyi Oku

Hepimiz sorumluyuz!

Gurbet Lüy

Son Makaleyi Oku

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

İlyas Şen

Son Makaleyi Oku

SIRADAKİ Yazıları

Yazar Yorumları

Yorum Yaz

42179