Yılbaşında asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

Gıdadan temizlik ürünlerine, tekstilden teknolojik ev aletlerine kadar birçok üründe yaşanan fiyat artışları, vatandaşları asgari ücretin artması yönünde bir beklentiye soktu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise vatandaşların umutlu bekleyişlerinin boşa çıkmayacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Hal böyle olunca vatandaşlar, 2023 asgari ücret ne kadar olacak? Yılbaşında asgari ücrete zam yapılacak mı? Sorularının cevabını araştırmaya başladı.

  • Güncel Haberler
  • 25 Ekim 2022
  • 11:56
Yılbaşında asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

2023 ASGARİ ÜCRET SENARYOLARI
2023 asgari ücret tutarının ne kadar olabileceğine dair senaryolar çizildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon beklentisi gerçekleşirse, 2023 yılı asgari ücretinin 7 bin 500 TL civarı olacağı tahmin ediliyor. Ancak, yapılacak olan artış enflasyondan bağımsız olarak yapılır ve 2022 yılı asgari ücretinde olduğu gibi yüzde 80’lik bir artış uygulanırsa bu sefer de asgari ücret tutarının 9 bin 900 TL civarında olması bekleniyor.

BAKAN BİLGİN, “9 BİN LİRA ASGARİ ÜCRET GERÇEĞİ YANSITMIYOR”
Asgari ücretin 9 bin lira olacağı iddiası sosyal medyada yayınlanmış, iddia vatandaşlar arasında çok konuşulmuştu. Hal böyle olunca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Bilgin, 2023 asgari ücret tutarının 9 bin lira olacağına ilişkin iddiaların doğruyu yansıtmadığını belirtmişti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılı asgari ücretine yönelik açıklamalarda bulundu. Vatandaşların bekleyişini boşa çıkarmayacaklarını belirten Erdoğan, “Ülkemizde ve dünyada yaşanan küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri ile bazı kesimler sıkıntı yaşamıştır. Bu kesimleri rahatlatacak adımlar attık. Enflasyon karşısında yaşanan refah kaybını, asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapacağımız düzenleme ile ortadan kaldıracağız.” dedi. Öte yandan Erdoğan, 2023 yılı asgari ücret miktarının henüz belli, olmadığını belirtti.
 

İlginizi Çekebilir

Aslan: “Kırıkkale Üniversitesi hedeflerine başarıyla ilerliyor”

İlginizi Çekebilir

Erdoğan müjdeyi verdi! Delice otoyolu inşası başlıyor 

İlginizi Çekebilir

Yüksek Hızlı Tren seferleri için geri sayım 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

49901

Çiftçi: “Kadınların sesi olacağız”

3. Lig Basketbol maçları başlıyor

Yüksek Hızlı Tren seferleri için geri sayım 

Kurnaz’dan Kırıkkale’ye dünya şampiyonluğu hediyesi 

Taşkın: “Bütün mücadelemiz Kırıkkale için olacak”

Park halindeki dolmuş ve traktör yandı

SIRADAKİ HABERLER