Organ bağışı hayat kurtarır 

İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş,  ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Organ nakli; görevini yerine getiremeyecek kadar hasta olan organın yerine yenisi ile değiştirilmesi işlemi olup, canlıdan canlıya veya kadavradan canlıya transfer edilmek üzere iki şekilde gerçekleştirilir” dedi.

  • Sağlık
  • 03 Kasım 2022
  • 16:54
Organ bağışı hayat kurtarır 

BAKANLIĞIN ANA HEDEFLERİ ARASINDA 
Ağırtaş, “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermekte, ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyretmektedir. Buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalar, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedirler. Bu durum işgücünde ağır kayıplara yol açabildiği gibi ülke ekonomisi üzerinde de ağır bir yük oluşturabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı, organ yetmezliği yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır” dedi.
 

YENİ BİR BAKIŞ AÇISI GELİŞTİRMEKTİR
“Her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasını müdürlük olarak etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirmek amacıyla eğitimler ve stant kurma çalışmaları düzenlemekteyiz. Amacımız organ bağışı hususunda vatandaşlarımızın farkındalığını arttırmak, gençlerimizde bilinç oluşturarak bu konuya yeni bir bakış açısı geliştirmektir.”

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYENLER HASTANEYE BAŞVURABİLİR 
“Bu amaç doğrultusunda okullarda ve çeşitli işyerlerinde sunumlar yaparak elimizden geldiğince vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışmaktayız. Yapmış olduğumuz eğitimlerde vatandaşlarımızın organ bağışı hakkında merak ettiklerini cevaplıyor; bağışta bulunmak istemeleri halinde ise bağışlarını kabul ediyoruz. Siz de organlarınızın başka insanlarda hayat bulmasını isterseniz Yüksek İhtisas Hastanesi’ne başvurabilirsiniz. Unutulmamalı ki; organa ihtiyaç duyma ihtimali organ bağışı yapma ihtimalinden daha yüksektir.”

Haber: Ahmet Gökdemir

İlginizi Çekebilir

Cuma namazı sonrası bütün camilerde yağmur için dua edildi

İlginizi Çekebilir

Elektrik direğinde mahsur kalan karga kurtarıldı

İlginizi Çekebilir

Devrilen otomobilde 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

27689

MHP teşkilatı seçime hazır!

Gümüş, Gazetekale Gazetesi’nin 1’inci yaşını kutladı

Besicilere çiçek hastalığı uyarısı!

Otomobil ve kamyonet çarpıştı, 1 kişi öldü!

Ronaldo, Al-Nassr’da ilk golünü penaltıdan kaydetti

İnternet haber siteleri için 1 Nisan’da yeni bir dönem başlıyor

SIRADAKİ HABERLER