Önal: “MKE’de taşeron işçileri promosyondan haklarını alamadı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Av. Ahmet Önal, MKE A.Ş’de çalışan işçilerin aldığı banka promosyonuyla ilgili açıklama yaptı. Önal, “MKE' de çalışan işçilerimiz için kurum ile ilgili banka arasında promosyon anlaşması imzalandı. Bu anlaşmada taşeron işçilerimiz yine haklarını alamadı” dedi.

  • Siyaset
  • 10 Ağustos 2022
  • 18:25
Önal: “MKE’de taşeron işçileri promosyondan haklarını alamadı”

TAŞERON İŞÇİLERİ GÖRMEZDEN GELİNDİ 
Önal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sözleşme öncesi promosyon ücreti için sayıya dahil edilen taşeron işçilerimiz, sözleşme imzalandıktan sonra çabuk unutuldu. İlgili banka ile MKE arasında 3 yıl süreyle imzalanan anlaşma gereği sadece 6.150 tl promosyon ücreti alacaklar. Yıllarca kurumda güvenlik, yemekhane, tamir tahliye, tarım ve sosyal tesislerde hizmet veren sayısı 1300' ü bulan işçilerimiz yine görmezden gelindi. Daha önce kadro hakları verilmeyen, kurum A.Ş olduktan sonra kadroya alınmaları kanunla ellerinden alınan, kurum tarafından verilen sözlerin hiçbirisinin tutulmadığı MKE taşeron işçileri mağdur edilmeye, yok sayılmaya devam ediyor.”

KAYIPLAR GİDERİLMELİDİR 
“Sendikal hakları da olmayan bu işçilerimiz maalesef hak mücadelesi de veremiyor. Kurumun kendi bünyesinde çalışan personelin sadece 5'te 1'i kadar promosyon ücreti alacak olan taşeron işçilerimizin mağduriyeti ve hak kayıpları giderilmelidir.  Promosyon anlaşmasında kurumun kendi personeli gibi görüp sayıya dahil ettiği taşeronlar, sözleşme imzalandıktan sonra neden unutuldu bunu merak ediyoruz. Buradan sesleniyoruz.; MKE' nin yeniden KİT statüsüne dönüştürülmesi, mağdur edilen personelin haklarının iadesi, taşeron işçilerin kadro, ücret, çalışma koşulları, özlük hakları ve promosyon konusunda yaşadıkları tüm kayıpları telafi edecek olan CHP iktidarıdır” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Bozdağ ; “Tencereler boş, cüzdanlar boş”

İlginizi Çekebilir

Önal: “Vatandaş pazardan bakıp geçiyor!”

İlginizi Çekebilir

Milletimiz bizi iktidara çağırıyor 

vatandaş rıza
Sizi severiz vekilim ama emin olun taşeronlar gayet güzel aldılar. Bundan önce yerli (kırıkkaleli)taşeron firmalar promosyonlarını vermediği gibi daha maaşlarından kesinti yapıyor ve sömürüyordu taşeron personeli. Maaşa göre verilen promosyon gayet adil oldu bence... Ben memnunum...

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

58928

‘Güç sende, biz de yanındayız’

Vali Tekbıyıkoğlu’ndan esnaflarla çay-simit sohbeti 

Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim heyecanı 

Camide imamı vuran zanlı tutuklandı!

Grup Liva, gençler için sahne alacak 

Öztürk’ten karayolları çalışanlarına müjde! “Karayolları çalışanları kadroya geçecek”

SIRADAKİ HABERLER