Önal, Kırıkkaleli çiftçinin sorunlarını dile getirdi

Önal, Kırıkkaleli çiftçinin sorunlarını dile getirdi

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye Büyük Millet Meclisine, Kırıkkaleli çiftçilerin yaşadığı sorunlarla ilgili yazılı bir gensoru yolladı.

  • Kategori : Siyaset
  • 01 Kasım 2019 Cuma
  • 13:11

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye Büyük Millet Meclisine, Kırıkkaleli çiftçilerin yaşadığı sorunlarla ilgili yazılı bir gensoru yolladı.

Önal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Balışeyh, Keskin, Delice ve Yahşihan ilçelerimiz ile Çerikli beldemizde; binbir zorlukla üretim yapan ancak hak ettiğini alamayan çiftçilerimizin sorunları TBMM'de dile getirdim.” ifadelerini kullandı.


Vekil Ahmet Önal, TBMM’ye yolladığı gensoruda, “Bölgemizin ve ilimizin en önemli üretim alanı tarımsal üretimdir. İlimiz ise tarımsal üretimde tahıl ambarı konumundadır. Tarımsal ürünlerin saklanması ve değerlendirilmesi aşamasında önemli bir yeri olan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) nun görevi ise Yurtta hububat fiyatlarının üreticiler yönünden normalin altına düşmesini ve tüketici halk aleyhine anormal derecede yükselmesini önlemek, bu ürünlerin piyasasını düzenleyici tedbirler almak olarak tanımlanmıştır. Kırıkkale’nin Delice ilçesine bağlı Çerikli beldesinde aşırı yağışlardan kaynaklı tarım arazilerinde biten otlar nohut rengini değiştirmiştir. Elde kalan tonlarca nohudu satamayan çiftçiler hasat sırasında nohudun rengini değiştirmesinden kaynaklı rekolte sorunu yaşayarak mağdur olmuşlardır. Çiftçilerimiz ürünlerini TMO’ya vermek isteseler de, Yahşihan TMO devamlı, Delice ilçesine bağlı Çerikli beldesi, Balışeyh ve Keskin Toprak Mahsulleri Ofislerinin sık sık kapalı olması mağduriyetin boyutunu arttırmıştır.

İyi Tarım Uygulamaları kapsamında insan, hayvan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amaçlanarak sertifikalı tohum ücreti verilerek sertifikalı tohum ücretlerini alamadığı tarafımızca tespit edilmiştir. Çiftçilerimiz bölge gezilerimizde mağduriyetlerini dile getirmişlerdir.

Bu bağlamda;

1-    2019 yılında çiftçi için en önemli zaman da Yahşihan TMO devamlı, Delice ilçesine bağlı Çerikli beldesi, Balışeyh ve Keskin Toprak Mahsulleri Ofislerinin sık sık kapalı olmasının nedeni nedir?
2-    1. Maddede yaşlanan sorunların 2020 yılı alımları sırasında yaşanmaması için bir önlem alınacak mıdır?
3-    Kırıkkale TMO tarafından ne kadar nohut, buğday, arpa, ayçiçeği alımı gerçekleştirilmiştir?
4-    Ürünler bazında yapılan alımlarda ne kadar ödeme yapılmıştır?
5-    Ödeme yapılmayan çiftçi var mıdır? Çiftçi sayısı nedir?
6-    Ödeme yapılacak mıdır? Yapılacak ise çiftçi sayısı ve ödeme zamanı nedir?
7-    Çiftçilerimize geçen yıldan kalan sertifikalı tohum ücretlerinin ödenmemesinin nedeni nedir?
8-    Ne zaman ödeneceğine dair tarih var mıdır?” ifadelerini kullandı.

Gazete kale / Burak Çalışkan.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.