Önal, İŞKUR çalışanlarının sorunlarını dile getirdi

Önal, İŞKUR çalışanlarının sorunlarını dile getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal yaptığı basın açıklamasında İŞKUR çalışanlarının sorunlarını dile getirdi.

  • Kategori : Siyaset
  • 12 Haziran 2020 Cuma
  • 17:44

ÇALIŞMA SÜRELERİ SÜREKLİ HALE GETİRİLSİN
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından uygulanan Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında işe alınan işçilerin sorunlarını dile getirdi. Önal, işçilerin çalışma sürelerinin sürekli hale getirilmesi gerektiğini savundu.

“HAK KAYBI YAŞANMASINA SEBEP OLUYOR”
Milletvekili Önal yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Ülkemizin en büyük problemi olan işsizliğe geçici çözüm üretebilmek amacıyla İŞKUR tarafından uygulamaya konulan Toplum Yararına Programlar (TYP) birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. TYP kapsamında çalışan işçiler üç, altı ve dokuz aylık sürelerle istihdam edilmekte, bu durum ülke genelinde yüz binlerce insanımızın mağduriyet ile hak kaybı yaşamasına sebep olmaktadır.” 

"AMAÇLARI SADECE İŞ VE AŞ”
“Sadece alındıkları iş kolunda değil, neredeyse her işin yaptırıldığı bu insanlar çoğu zaman haftalık kırk beş saatten fazla çalışmakta, bu durum zaten asgari ücret düzeyinde olan maaşlarına yansıtılmamaktadır. Üstelik ne kadar fedakârca çalışsalar da süreleri dolduğunda kendiliğinden işten çıkartılmaktadırlar. Amaçları sadece iş, aş ve çocuklarının geçimi olan bu insanlar kadrolu çalışma hakkından yararlandırılmayı, asgari ücret düzeyindeki maaşlarının artırılmasını, işlerinin sürekli hâle getirilmesini, kısacası seslerinin duyulmasını bekliyor.”


 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.